-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Több legenda és történet kapcsolódik a karácsonyhoz. Cikkünkben most a fagyöngyöt vesszük nagyító alá, és bebizonyítjuk, hogy a fagyöngy sokkal több, mint a rózsaszín felhők és a titkon remélt csókok tárháza!
Meglepő tények a fagyöngyről
Mindenki ismeri a karácsonyi fagyöngy szerepét, ugye? Demokratikussá teszi a karácsonyi idillt azáltal, hogy mindenki megcsókolhatja a másikat, legyen az barát, idegen vagy távoli rokon. Ha egy karácsonyi parti alatt betévedünk egy kis fagyöngy ágacska alá, tetszik vagy sem, a legközelebb álló személy megcsókolhat minket.
De sokkal többről szól a fagyöngy, mint a csókok és a karácsonyi vidámság. Ebben az évben ne csak erre gondoljunk, amikor a fagyöngy közelében topogunk és reménykedünk, hogy az a különleges személy, akit titkon imádunk, váratlanul a hátunk mögé sétál majd.
Érdekességek a fagyöngyről
A következőkben néhány meglepő dolgot mesélünk el a fagyöngyről, amelyek remélhetőleg segítenek abban, hogy kicsit jobban gyorsabban és vidámabban teljen az idő, amíg a karácsonyi csókokra várunk:
- Az (amerikai) fagyöngy, amelyet a Karácsonnyal társítunk, egyike az 1300 fajta létező fagyöngynek.
- A fagyöngyök 20 fajtája veszélyeztett, szóval vigyázzunk, mit szedünk le az erdőből a karácsonyi partira.
- Az amerikai fagyöngy tudományos neve „Phoradendron", ami görögül „a fa tolvaját" jelenti. Bár nem valódi parazita, a fagyöngy belemélyeszti gyökereit a gazdafába, és elszívja a tápanyagokat, hogy pótolja saját fotoszintézisét.
Fagyöngy (angolul mistletoe) |
- Sajnos a „fagyöngy" szó angol megfelelőjének, a „mistletoe" [ejtsd:mizltó] megnevezésnek fordítása nem igazán romantikus hangzású. Évszázadokkal korábban az emberek úgy vélték, hogy a fagyöngy ott veti meg a gyökerét, ahol a madarak az ürüléküket hagyják. A „mistal" egy angolszász szó, aminek jelentése „trágya", míg a „tan" „faágat" jelent, szóval az angol „mistletoe" elnevezés valójában azt jelenti „trágya a faágon".
- A fagyöngy növekedéséhez kevés köze van a madártrágyának, de még több a madaraknak. A fagyöngy magvai nagyon ragacsosak, és sokszor a madarak csőréhez, vagy tollába ragadnak, vagy más erdei élőlény testéhez, és valószínüleg ezek az állatok egy gazdafához szállítják a magvakat, még mielőtt azok csírázni kezdenének.
- A törpe fagyöngy nem kell feltétlenül szállításra „várjon" ahhoz, hogy egy gazdafát találjon. Ugyanis a törpe fagyöngy magvai érett bogyókból pattannak ki, amely bogyók akár 15 méter távolságra is ellőhetik a magvakat.
- Parazita életmódja ellenére a fagyöngy több millió éve az egészséges erdei ökoszisztéma természetes része.
- A fagyöngy az emberekre nézve mérgező, de sok állat számára bogyói és levelei magas proteintartalmú tápláléknak számítanak. Sok madárfaj táplálkozik fagyönggyel és használja a fészke elkészítésére is. A pillangók erre a növényre rakják le petéiket és használják nektárját táplálékként. A fagyöngy a méhek számára is fontos nektárforrás.
Ha már kétszer is végigolvastuk ezt a cikket, és még mindig semmi csók, akkor lehet, hogy ideje lenne hazamenni, és következő évben újra szerencsét próbálni.