-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Jó tanácsok a fűszernövények beltéri termesztéséhez
Fűszernövények szaporítása
Sok fűszernövény – beleértve a rozmaringot, a kakukkfüvet, az oregánót és a zsályát – legjobb termesztési módszere az, ha levágunk egy részt a kinti példányból. Ezt úgy csináljuk, hogy lecsípünk egy 6 cm hosszú részt a végétől mérve. Tépjük le az alsóbb leveleit, majd rakjuk nedves, talaj nélküli keverékbe, például perlitbe vagy vermikulitba. Hogy biztosítsuk számukra a megfelelő nedvességet, takarjuk le üveggel vagy átlátszó műanyaggal.
Áthelyezés a beltérbe
- A cserepes fűszernövényeket helyezzük be a téli helyükre, még mielőtt először fagyna. Mielőtt még a lakásba hoznánk őket, tegyük pár hétig egy átmeneti helységbe, mely hideg és napfényes, például egy garázsba, az előszobába vagy egy zárt verandára.
- Miután megszokták az új helyet, helyezzük át őket egy napfényes helyre (a déli ablakpárkány megfelelő lenne). Védeni kell viszont a melegtől és a szárasságtól. A legtöbbjük a 18-21 C fokot szereti, bár ellenállnak a 22-23 C foknak is. Fontos, hogy az éjszakai hőmérséklet csökkenjen 5 fokkal, hogy hasonló legyen a kinti körülményekhez.
- A bazsalikom kivételével, mind jól elvannak 5 C fokos hidegben is. Helyezzük ki őket enyhe időben, és rendszeresen mossuk le róluk a port.
Hőmérséklet, víz- és hőigénye
- A legtöbb növény szereti, ha jól meglocsoljuk, de nem szereti, hogy álljon rajtuk a víz. Ezért fontos a jó vízelvezetés. Öntözzük meg, ha a cserép tetején száraz a föld, vagy tanuljuk meg meghatározni a nedvességet a cserép súlya alapján (esetleg konyhai mérleget is használhatunk). Adjunk homokot vagy vermikulitot a földhöz, hogy biztosítsuk a vízelvezetést.
- Tanuljunk meg zsonglőrködni a vízzel, a fénnyel és a hőmérséklettel. Egy agyagcserépben és déli párkányon lévő növénynek több vízre van szüksége, mint egy műanyagcserepesnek, mely a keleti vagy nyugati ablakban van. Ha kevés a fény, a hőmérséklet is legyen alacsony.
Rovarok elleni védekezések
- Elővigyázatosan válasszuk ki a talaj típusát. Egy jó üzleti virágföld megfelelő lesz, viszont egy első osztályú föld kialakítása érdekében keverjünk össze egy adag virágföldet, egy adag komposzttal és egy adag vermikulittal, perlittel vagy homokkal (esetleg tegyünk mindháromból egy keveset).
- Álljunk ellen a kísértésnek, hogy kerti földet használjunk, ami ki volt téve a betegségeknek és a kártevőknek. Ha kertben termesztett növényt ültetünk át, távolítsuk el a földet, amennyire csak lehet, anélkül, hogy kárt tennénk a gyökerekben.
- Tartsuk elkülönítve őket a szobanövényektől, miközben fokozatosan hozzászoktatjuk őket a benti hőmérséklethez. Ha ez alatt az időszak alatt látunk rovarokat a növényen, hagyjuk kint.
- Ha ilyen védelem mellett is rovar kerül a fűszernövényre, segítsük a növény gyógyulását azzal, hogy helyesen adagoljuk neki a vizet, sok fényt biztosítunk neki, és rendszeresen megtisztítjuk. Egy melegségtől vagy szárasságtól legyengült növény sokkal könnyebben eshet áldozatul a molytetűnek, a levéltetűnek vagy a takácsatkának, mint egy egészséges fűszernövény.
- Ha sprayt használunk a rovarok ellen, annak érintkeznie kell a rovarokkal, ahhoz, hogy hatásos legyen. Este használjuk, hogy ne száradjon fel hamar, és másnap mossuk le a leveleket. A nagyon fiatal palánták esetében ne használjuk az ilyen anyagokat.
- Csökkentsük a víz és trágya mennyiségét decemberben, de amikor a nappalok kezdenek hosszabbak lenni, úgy január közepén, tápoldatozzuk vagy szórjunk a földjére komposztot. Még a cserepes föld is tömörebb lesz, mikor megöntözzük, ezért szurkáljuk meg egy kicsi villával, majd szórjunk rá komposztot.
- A február jó hónap a beltéri növényeknek, a sok napsütés miatt. Márciusban elkezdenek bimbózni, majd áprilisban, egy meleg napon helyezzük ki őket. Ezután nem sok idő kell, amíg a fűszernövények – akárcsak mi – visszakerülhetnek a kinti kertbe.
<< A cikk első része
értékelés