Egy fűszerkert titkai: így legyen mindig friss fűszer a kertedben

Akár konyhatündérek vagyunk, akár nem, mindannyian szeretjük a finom fűszernövényekkel ízesített gasztronómiai remekeket. Sőt, mi több még a gondolattal is sokan eljátszunk, milyen jó lenne egy saját kis kert, ahol az illatosabbnál illatosabb növények csak egy karnyújtásnyira vannak tőlünk.Szerencsére ez ma már a boltokban kapható termékeknek köszönhetően kicsit sem lehetetlen, még akkor sem, ha lakásban élünk. Arról nem is beszélve, hogy nemcsak az ételeinket tehetjük sokkal finomabbá, hanem a lelkünk egészségének is kedvezünk a fűszernövényekkel.

Mi mindenre jók a fűszernövények?

A fűszernövény szó hallatán a finom, illatos hajtások jutnak az eszünkbe, amelyek intenzív és kellemes ízt adnak az ételeinknek, valamint limonádék és koktélok alapanyagainak is sokszor használatosak. Majdnem minden nemzetnek, kultúrának vannak jellegzetes fűszernövényei, amelyek egytől egyig igazi kuriózumnak számítanak. De az ételek ízesítése mellett számos jótékony hatásuk van, amelyek miatt egy-kettőt érdemes lehet az ablakunkban tartani. Jót tesznek az emésztésnek és az idegrendszernek. Arról nem is beszélve, hogy egy kis illóolajhoz adva el is tudnak lazítani.

fszerkert_edenkert

Melyek a legismertebb fűszerkerti hajtásos növények, melyek jól jönnek a konyhában?

Szerencsére egy kis törődéssel, jó minőségű földdel és vízzel tökéletes kis kertet varázsolhatunk a párkányunkba is, csak a megfelelő magokat kell elültetnünk, hogy végül csodás illatú palántáink legyenek a főzéshez. De vásárolhatunk kész cserepes csemetéket is. Ezek közül most meg is említünk néhányat:

• A menta mindamellett, hogy gyulladáscsökkentő, ételek és italok ízesítéséhez is sokszor használják. Íze frissítő és lágy, ezért az egyik legnépszerűbb fűszernövények egyike. Tea is kiváló lehet belőle vagy vele. Mindezek mellett pedig nem igényel különösebb törődést. Szereti a fényes helyeket és cserépben is jól el van, szóval tökéletes konyhai fűszernövény.

• A bazsalikom nagyszerű a bőrproblémákra, májgondokra és az asztmára is, és különleges ízű lesz tőle minden hús. Dugványozással ültessük, szereti a fényt, viszont a sok vizet már nem.

• A kakukkfüvet nem sokan szeretik, mert picit gyógynövényes illata van és erősebb íze, ugyanakkor kiváló a sültekhez, oldalasokhoz. Tele van A- és C-vitaminnal, ezért kiváló megfázásra és köhögésre is.

• A koriander antioxidánsokban gazdag és csökkentheti a magas koleszterinszintet is. Elsősorban salátákhoz és halas ételekhez használják szívesen, de koktélokhoz is remekül megy. Kevés fényt és vizet igényel.

• Az oregánó isteni illatát mindenki jól ismeri, hiszen az olasz konyha egyik legnépszerűbb és legtöbbet használt fűszernövénye, amely különleges ízt ad az ételeknek. Tavasz vége fele érdemes ültetni, mag formájában. Az előzőekhez hasonlóan igen igénytelen növény. Nagyszerűen elél az ablakban. Ültessük egy cserépbe és hetente egyszer locsoljuk meg.

• A metélőhagyma szinte minden étel tökéletes ízesítője lehet, úgyhogy bátran beszerezhetünk egyet a párkányunkra vagy az erkélyünkre. Szerencsére jól tűri a szárazságot, de azért néha öntözzük meg egy kevés vízzel.


A fűszernövényeket szinte minden háztartásban használják főzéshez és ízesítéshez, ám sokszor látni, hogy valaki magát a növényt, míg mások a szárított formáját használják. Természetesen sokan az időhiány miatt döntenek a szárított verzió mellett, amely hasonlóan intenzív ízt ad mindennek, ugyanakkor jótékony hatásait elsősorban nyers, növény formájában nyerhetjük ki. Sokkal intenzívebb és természetesebb ízvilágot adhatunk a tápláléknak és az emésztésünknek is sokkal jobban kedveznek.


Hogyan neveljünk otthon fűszernövényt?

Ha azonban mégis erőt érzünk egy fűszernövényekből álló kis kert létrehozásához, akkor az alábbi teendőket és fontos tudnivalókat mindenképp tartsuk be! Nyugalom, kerti gépek nem fognak kelleni a nevelgetésükhöz!

Először is fontos utánajárni, hogy mely növények lehetnek alkalmas a párkányban vagy az erkélyen neveléshez, hiszen nem mindegyik bírja ki a telet egy külső helyen. Ezt követően vegyük figyelembe azt is, hogy mennyire idő és törődés igényes egy fűszernövény, valamint, hogy mikor érdemes ültetni.

Virágágyba, cserébe, ládába, de vödörbe is ültethetünk, hiszen a fűszernövény így is jól fogja magát érezni.

Mivel a legtöbb meleg, mediterrán térségből származik igyekezzünk minél fényesebb helyre tenni őket.

A termőföldnél pedig ügyeljünk a zsíros, fekete talajra, de alkalmazhatunk sima virágföldet is. A táppal pedig csínján bánjunk, ugyanis ha sokat kapnak – bár gyorsan nőnek – nem lesz olyan jó az aromájuk!

Palántaként és magról is ültethetjük őket. A lényeg, hogy heti 50 mm vizet kapjanak az ültetés után. Szüreteljük őket gyakran, hiszen ezzel is ápoljuk őket.

Akárhogyan is, de egy fűszernövénykert mindig sok öröm az ízlelőbimbók, az illata és a látvány miatt is, amit ad, szóval hosszú távon igazi hangulatváltozást hozhatnak a konyhánkba.

értékelés