-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A füstölt fűszerpaprika a magyar konyha csimborasszója. Fűszervilágunkat a só, bors, pirospaprika pillére tartja, de ha a sima fűszerpaprikát füstöltre cseréled, a végeredmény magyar népmesébe illő lesz. A füstölt ízzel ugyanis megadod az ételnek a fűszerpaprika tüzességét, de mellécsempészed a szabad tűzön készült étkek füstösségét is.
A Chili Hungária Webáruház ebben a cikkben megismerteti a füstölt fűszerpaprika történetét és felhasználási módját.
A fűszerpaprika története
Egészen az 1600-as évekig nem is ismertük a paprikát. Ez a magyar konyha alapanyagának számító fűszer Dél-Amerikából érkezett hazánkba, először persze csak a kolostorok és a nemesek kertjeibe vetette meg a gyökerét. Kétszáz év kellett hozzá, hogy országosan ismertté váljon, és szinte azonnal nélkülözhetetlen is lett.
A lakosság szegényebb rétege az akkor aranyáron kapható bors helyettesítőjeként használta. Az alföldi parasztok hozták létre a pörköltalapot, amikor a sertészsírban pirított hagymához adták, és a kioldódott szín- és ízanyagok elnyerték tetszésüket. Ezzel megreformálták a magyar konyhát, és a házi felhasználáson kívül nagyüzemben kezdték meg a paprika feldolgozását.
A Chili Hungária Webáruházban füstölt fűszerpaprikát is tudsz vásárolni, ha úgy gondolod, hogy a házi előállítása számodra túl macerás.
Hogyan készül a fűszerpaprika?
Az érett paprikákat többször is szokták szüretelni, amiket aztán füzérbe kötnek. Ennek a legegyszerűbb módja, ha a szárat szúrjuk át erősebb tűvel, és azon vezetjük végig a cérnát. Ezután egy jól szellőző, napos helyet kell találni, ahol a nap kivonja a gyümölcsből a felesleges nedvességet. Fontos, hogy ne tűző napra tegyük a füzért, mert megbarnulhat, illetve ne érje nedvesség, mert könnyen bepenészedik.
Néhány hét múlva, amikor már zörgő hangja van, akkor eltávolítjuk a paprika szárát, és kezdődhet az őrlés. Valamilyen fedett darálóval egészen porállagúra kell őrölni.
Így megy a füstbe a paprika
Ha valami izgalmasra vágysz, és ki szeretnéd próbálni a saját füstölt fűszerpaprikádat, akkor a szár rész eltávolítása után egy fémtálcára pakold a gyümölcsöket ne túl vastagon. Ha van házi füstölőd, akkor tedd be az egyéb füstölt húsok mellé akár.
Grillen is meg lehet oldani a paprika füstölését, de bármilyen egyszerű tűzrakóhely fölé akaszthatod néhány órára.
Fontos, hogy a füstöléshez csak kemény fát használj. Ha még nem füstöltél, érdemes kísérletezned tovább a füstölési időtartammal, hogy megtaláld a leginkább neked való ízvilágot.
Mibe teheted a füstölt paprikát?
Lényegében ugyanúgy használhatod, mint a hagyományos fűszerpaprikát. Bátran tedd minden olyan ételbe, amit pirospaprikával is fűszereznél. Annyi lesz a különbség, hogy kap egy pici füstös ízt, amitől még különlegesebb lesz. Elbírja a gulyás, a pörköltek, a halászlé, a paprikáskrumpli, de még a körözött is.