-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Fűszernövények termesztése otthonunkban
Mivel az üzletben elég drágák, főleg a biotermesztésű fűszernövények, az otthoni termesztés végtelen készletet biztosíthat számunkra. Először meg kell venni a magokat, aztán úgy is szaporíthatjuk, hogy hagyjuk felmagozni, vagy visszavágjuk a hajtásokat.
Ahhoz, hogy a lakásban vagy az udvaron fűszernövényeket termesszünk, nincs szükség drága felszerelésre. Vehetünk olcsó, műanyag virágcserepeket, de felhasználhatunk műanyag kávésdobozt vagy akár régi serpenyőt is. Bármit is használunk, mindenképpen szúrjunk lyukakat az aljába, hogy a fölösleges víz el tudjon folyni.
Tanácsok fűszernövények ültetéséhez
- Használjunk megfelelő virágföldet. Töltsük meg a tartályt úgy, hogy kb. 5 cm maradjon szabadon. Vessük el a magot a csomagoláson leírtak szerint, a legtöbb fűszernövényt kb. 0,6 cm mélyre kell vetni. Óvatosan öntözzük meg a magokat. Tartsuk a cserepet az ablakban vagy a közelében, ahol nincs közvetlen napfénynek kitéve, esetleg csak korán reggel.
- Trágyázzuk a földet vízben oldódó, gyorsan lebomló műtrágyával vagy szerves trágyával. Mindig kövessük a csomagoláson feltüntetett utasításokat, különösen a szerves trágyák esetében. A különböző márkáknak más és más a hatóanyagtartalma.
- A legtöbb fűszernövény jól fejlődik 10–15 cm mélységű földben. Ha megengedjük, hogy túl nagyra vagy hosszúra nőjön, túl kemény lesz, (és a növénytől függően) veszíthet az aromájából és a hatóanyagaiból. A petrezselymet és a koriandert ültessük laposabb edényekbe. A mélyebb edényeket tartsuk fenn a rozmaringnak, a szurokfűnek (oregánó) és a kakukkfűnek.
- Takarjuk le a magokat műanyag zacskóval, amire apró lyukakat szurkáltunk. Ez segít megőrizni a talajnedvességet, és segíti a növény sarjadását. Amikor a csíranövények már két hetesek, távolítsuk el a műanyag fóliát. Ha a növények magasabbra nőnek mint a fólia, szúrjunk kis karókat a földbe és csináljunk ’sátort’ a fóliából.
- Minden nap locsoljuk meg a magokat. A talajnak nedvesnek kell maradnia, de nem annyira, hogy teljesen átázzon. Amikor a csírák kikelnek, öntözzük naponta. Ha nincs hideg, minden nap kitehetjük nem túl erős napfényre. Amikor a csíranövények megerősödnek, használjunk locsolót az öntözéshez. Akkor öntözzük, ha a talaj felső részén 3–5 cm (a cserép mélységétől függően) kiszáradt.
- Csípjük le a növény friss hajtásait, amikor használni akarjuk a főzésnél. Ha szárított fűszernövényt akarunk, hagyjuk megnőni a növényt, aztán húzzuk ki gyökerestől, és függesszük fel száradni. Miután megszáradt, zúzzuk apróra és tároljuk műanyag zacskóban vagy légmentesen zárható műanyag dobozban.
értékelés