-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A házikertek hasznos része a fűszernövényes ágyás, hiszen az itt termő növények nem csak díszítenek, hanem a konyhában is hasznukat vesszük. Még látványosabbá tehetjük, ha egy fűszerspirálba ültetjük a növényeket.
A fűszerspirál előnyei
- látványos pontja a kertnek
- Kis alapterületen több növény is ültethető
- a spirál kb. 1 méter magasan kiemelkedik a környezetből, így egyszerűbb gondozni,
- ez az elrendezés kedvező mikroklímát teremt a növények számára
- vízigény szempontjából különválaszthatjuk a növényeket: alulra kerülnek a vízigényes fajok, feljebb pedig a szárazságot jobban tűrő fajok
A fűszerspirál aljába épített kis tavacska jó mikroklímát teremt
Fűszerspirál építése
Először is el kell döntenünk, hogy miből építsük meg a spirált: figyeljünk arra, hogy alkalmazkodjon kertünk és házunk adottságaihoz, és csak egyféle anyagot használjunk. Lehet új vagy használt téglából, szabályos vagy szabálytalan terméskövekből, fából.
Forrás: https://www.gardeningchannel.com/
Forrás: http://www.mooseyscountrygarden.com/
Ötletes megoldás: a fűszerspirál a terasz része:
A fűszernövények többsége fényigényes, ezért a kert egy napos szegletét válasszuk a spirál megépítéséhez. Lehetőleg kapcsodjon valamihez a fűszerkert, furcsán hat, ha csak a fűves területet megszakítjuk egy ilyesmi kiemelkedéssel. Átmérője kb. 2,5 méter legyen, tájolása pedig észak-dél irányú. Egyengessük el a terepet, majd a spirál közepére állítsunk egy karót és kössünk rá egy megfelelő hosszúságú madzagot vagy locsolócsövet hozzunk segítségül. Ezt körbe mozgatva egy bottal, megrajzolhatjuk a szabályos kört. Ha kijelöltük a falakat, kezdjük el spirálvonalban rakni a téglákat, soronként fél téglányi eltolással, kötésben. Amikor középen elértük a kb. 1 méteres magasságot, elkészültünk az építményünk vázával, jöhet a feltöltés.
Használnuk mulccsal, szerves trágyával gazdagított kerti földet vagy általános virágföldet a feltölttéshez. Beültetés előtt hagyjuk pár napot állni, hogy a talaj tömörödhessen és pótolhassuk a hiányt szükség esetén.
Milyen növényeket ültessünk a fűszerspirálba?
A felhasználni kívánt növények száma végtelen, gondoljuk át, hogy mit szeretnénk használni a konyhában. A spirál tetejére kerüljenek a szárazságtűrőbb fajok: levendula, rozmaring, zsálya, kakukkfű
Az árnyékosabb, észeki oldalra kerülhetnek: snidling, metélőpetrezselyem, oregánó
Alső részre: nedvesebb helyet igénylő menták, bazsalikom
Vigyázzunk a nagyméretűre növő fajok (tárkony, citromfű) és a gyöktörzsről könnyen terjeszkedő növények (mentafélék) ültetésével. mivel könnyen kiszoríthatják a kistermetű fajokat, ezeket a fűszerspirál külső oldalára is kerülhetnek.