Konyhakertek, termesztőhelyek kiválasztása

4
Konyhakertek, termesztőhelyek kiválasztása
Általánosságban elmondható, hogy a termesztett növények számára minden jónak eredője maga a termőföld. Azon azonban már vitatkozunk, hogy csak a talajban lehet növényt termeszteni. A tudomány eredményeinek felhasználásával kőzúzalék, homok, műanyagok, szalma, fakéreg, tőzeg, kőgyapot, tápoldat stb. felhasználásával helyettesíthetjük a termőtalajt (izolált termesztés).

A termesztőhelyek kiválasztása és kiértékelése

 

Az adott talaj vagy közeg teljesítményét és általa a növények teljesítőképességét különböző termesztési módszerekkel tovább is növelhetjük. Ilyen az izolált termesztés, amikor az eredeti talajtól fóliával vagy egyéb anyaggal elkülönítetten, mesterséges földkeverékben, közegben, tápoldatban folyik a zöldségtermesztés.

Az izolált termesztéssel elszakadhatunk az eredeti talajtól, s kisebb felületen több helyen is megvalósíthatjuk, így akár az erkélyen is.

Célunk, hogy a lakóhely adta lehetőségeket kihasználva, ismereteink átadásával hozzájáruljunk a családok folyamatos friss zöldségellátásához, sikerélményt nyújtva a vele foglalkozóknak.

Az izolált termesztési módok alkalmazásával a termőföldön kívül betonon is sikeres termesztést folytathatunk. Ez közvetett és közvetlen módon értendő:

  • Közvetett mód, hogy a „betonrengeteg" környezetében lévő talpalatnyi területeket termesztéssel is hasznosíthatjuk.
  • Közvetlen eljárás, amikor a kövön, téglán, betonon stb. folytatunk termesztést.

 

Lehetséges termőhelyek:

 

1. Erkélyek


Az erkélyek a természet emberhez közelebb hozását, a termesztést is szolgálhatják. Az erkélyek fekvése, védettsége változó. Hasznosításukat egyedi elbírálás alapján javasoljuk. Fő vezérlő elv a fényviszonyok alakulása, a hőmérsékleti hatások változása. Számolunk azzal, hogy a hagyományos termesztéstől eltérően itt nem éri reggeltől estig nap a növényeket. A helyhez rendelt fényviszonyok határozzák meg elsősorban a termesztés sikerét. A hőmérséklet vonatkozásában kedvezőbb a helyzet. A több oldalról biztosított szélárnyék kedvez a növényeknek. A lehűlés is más időszakban következik be, mint a szabadban. A levegő hőmérsékletének gyors emelkedése lehet:

  • kedvező: a növény hőoptimumáig
  • kedvezőtlen: a hőoptimum felett.

 

termesztes-erkelyen

 

2. Terasz


Az épület nyílt, esetleg tető alatti, padlózott tartozéka. Az erkélynél elmondottak erre is érvényesek. Különbség, hogy a terasz nyitottsága közelítheti a természetes fény- és hóviszonyokat. Erősebb kitettsége miatt a szél hatását is számításba kell venni

 

3. Lapos tető


A lapos tető ideális termesztési lehetőséget kínál. Csak a biztonságos, balesetveszélytől mentes, jól szigetelt tetők vehetők használatba. A klimatikus feltételek a szabad földi hasonló jellemzőkkel megegyeznek. A fényt minden akadály nélkül megkapja. Hőgazdálkodása, a hővisszaverődés miatt javul, a szélhatás erősödik. Termesztés esetén ezt figyelembe kell venni.

 

4. Veranda, tornác


Az erkélyhez hasonló, annál rendszerint nagyobb alapterületű házrész. A termesztés feltételei az erkélynél leírtakhoz hasonlóak.

 

veranda-novenyek-termesztese

 

5. Szobák, ablakok


A legfontosabb növényfajok (petrezselyem, metélőhagyma stb.) a szoba gyengébben megvilágított részében is nevelhetők. A legjobb fényviszonyok az ablakokban találhatók. Ide helyezte, illetve helyezi a növényeket az ember ősidők óta. Különös tartalékot és lehetőséget jelentenek a palántanevelés számára. (Így kell metélőhagymát termeszteni a párkányon >>)

 

6. Kamrák, tárolók, pincék


Többségükben gyenge megvilágítottságú helyiségek. A fényt nem igénylő növényekkel (gombák, cikóriasaiáta stb.) ezek is hasznosíthatók.

 

7. Télikert


Az üvegházhoz hasonló, azonban gyengébb fényviszonyokat biztosító. szabályozott hőmérsékletű létesítmény. Sokrétű hasznosításra alkalmas.

 

konyhakert-kialakitasa
Szinte bárhol kialakíthatunk konyhakertet

8. Udvarok


Legyenek kövezettek, betonnal, bitumennel stb. fedettek, izolált termesztésre alkalmasak. Erre helyezzük rá ugyanis a termesztőközeget, és abban folytatjuk a termesztést. Főleg az olyan helyek jöhetnek számításba, ahol a fényviszonyok kedvezőek, és az öntözés is megoldható.


Dr. Nagy József

értékelés