Termesszünk fűszernövényeket! - Majoránna

Termesszünk fűszernövényeket! - Majoránna
A majoránnát általában egynyári növényként termesztik, és ez az egyik legnépszerűbb és legízletesebb fűszernövény. 

Általános tudnivalók a majoránnáról

  • Növény típus: évelő
  • Latin név: Origanum majorana
  • Magyar név: majoránna
  • Kifejlett növény mérete: 30 cm magas és ugyanilyen széles
  • Fényigény: teljes nap
  • Virágzás időszaka: júliustól szeptemberig
  • Talajtípus: gazdag, jó vízelvezetésű talaj
  • Talaj PH értéke: 6,9

 

 

A majoránna termesztése és gondozása

A majoránnát általában egynyári növényként termesztik, és ez az egyik legnépszerűbb és legízletesebb fűszernövény. Nem igényel sok gondozást, és 20-30 cm-re nő meg. Kis, ovális alakú, szürkészöld leveleinek bársonyos tapintásuk van.

A majoránna leveleit szárazon vagy frissen ételek ízesítésére használják. A levelekből kivont olajat parfümök készítésére használják.

Az új hajtások tetejét (7,5 cm) késő tavasszal vágjuk le, amikor a levelek elég erősek és nem hervadnak el, ha elültetjük őket a homokos földbe. A meggyökerezett dugványokat 30 cm távolságra ültessük egymástól, vagy cserepekbe ültessük. Amennyiben magról szaporítjuk, tavasszal vessük el őket, majd ültessük ki, amikor a palánták 7,5 cm-esek. A tél végén vágjuk ki az idős fás szárakat, amelyek megnyúlnak, és négyévente ültessünk új növényeket, hogy ne nőjenek nagyra.



majoranna1



A magokat 3 cm mélyre vessük el. A palántákat akkor ültessük ki, amikor 7,5 cm magasak. A jó vízelvezetésű, gazdag földet és a teljes napfényt kedveli. A majoránnát konténerben is lehet nevelni. Nyár végén szedjük be a növényeket, amikor virágoznak, vagy mielőtt teljesen virágba borulnának. Vágjuk le a szárakat a virágfejekkel együtt és hűvös helyen szárítsuk őket. Tegyünk alá egy papírzacskót, hogy arra hulljanak a levelek. Amikor a levelek és a virágok megszáradtak, szedjük le a szárról őket és légmentes edényekben tároljuk.

 

Szaporítása


A magokat 3 cm mélyre vessük el. A palántákat akkor ültessük ki, amikor 7,5 cm magasak. A majoránna vonzza a méheket. Úgy tartják, hogy ha nagy csalán mellett nő, a majoránnaolaj erősebb lesz.

 

majoranna



A majoránna használata


Használják kozmetikumok készítéséhez, dekorálásra és a gyógyászatban. Illata miatt már régen is használták illatosítóként. Fertőzésgátló hatása van, és fürdővizekbe is alkalmazzák. A friss vagy a szárított virágokat és leveleket ételek készítéséhez használják, például marhahús, borjúhús, bárányhús, szárnyas hús, hal, zöld zöldségek, sárgarépa, karfiol, tojás, gomba és paradicsom. Ízesítik vele a pörköltöket, a pácokat, a hirtelen sülteket, az önteteket, az eceteket, a vajat és az olajokat. Konténerben is termeszthető fűszernövény. A szárított majoránnát koszorúba is lehet fonni.

értékelés