Mire jó a kakukkfű? Hogyan szaporítsuk?

Mire jó a kakukkfű? Hogyan szaporítsuk?
A kakukkfű (Thymus serpyllum-vulgaris L.) népies neve balzsamfű, kakucskafű, timián, vagy tömjénfű. Hazánk majdnem minden szárazabb, füves részén vadon is előfordul, de a kertekben és gazdaságokban is termesztik (Th. vulgaris). Mindkét fajta sokoldalúan használt fűszer.

A kakukkfű kellemes, jellemző kámforos illatú és aromás ízű fűszernövény.

Már az egyiptomiak és görögök is kedvelték, de újabban majd minden ország konyhareceptjeiben felfedezhető. A francia konyha nélkülözhetetlen fűszere.

Vágott vagy morzsolt állapotban kerül a kereskedelembe. Általában majoránnával, rozmaringgal, babérlevéllel, szerecsendióval és zsályával együtt ízletes. Sajátságos aromája miatt óvatosan kell használni, mert csak kis adagban élvezhető, különben erős illatánál fogva megváltoztatja az étel eredeti jellegét. Értékes aromájának megőrzése végett jól záró edényben tartsuk.

 

 

kakukkfű

 

Milyen ételekhez használhatunk kakukkfüvet?

Itthon ma méltatlanul mellőzik, pedig régebben kedvelt, speciális ízhatásokat értek el vele. Felhasználható nehezebben emészthető leveseknél (bab, borsó, burgonya, paradicsom, hal, káposzta) burgonyafőzelékben, salátáknál baromfi és marhasültek, erdélyi tokány,  ürücomb, vadas ételek, töltött káposzta, kolbászáruk, vörösboros mártás fűszerezésére. külföldön a körözöttek egyik alapfűszere és nem hiányozhat az olasz konyha paradicsomos ételeiből sem. Értékes alkotórésze a fűszeres eceteknek. Diétás ételeket is nyugodtan ízesíthetünk vele.

A kakukkfű fűszeres hatása mellett kiváló étvágygerjesztő, gyomorjavító, görcsoldó, köhögéscsillapító és szélhajtó is. Fürdővízbe téve illatos és frissítő hatású.

 

A kakukkfű termesztése:

Szaporítása kisebb állományban tőosztással vagy dugványozással történik.

A vágását közvetlenül virágzás kezdetén, a talaj fölött 6-8 cm-es szárak meghagyásával végezzük. A vágás így szeptemberben megismételhető. Háztartási célra elegendő pár tő, de dísznövényként is ültethető.

 

 

kakukkfű virága

 

Köhögés elleni gyógytea készítése:

1-1 kanál kakukkfű, fehérmályvalevél, vagy gyökér, tüdőfűlevél, bodzavirág, édes gyökér, kankalingyökér, martilapulevél, ökörfarkkóróvirág keverékével 1-2 perces forralással főzetet készítünk és napjában többször melegen iszogatjuk.

értékelés