-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Általános tudnivalók a sztívia termesztéséről és gondozásáról
- Növény típusa: egynyári
- Latin neve: Stevia rebaudiana
- Magyar neve: sztívia
- Kifejlett növény mérete: 70 cm magas
- Fényigény: teljes nap – de nem forróság
- Talajtípus: világos, homokos, jó vízelvezetésű talaj
- Talaj PH értéke: 6,7-7,2
Jóllehet a sztíviát nem könnyű nevelni, úgy tűnik, hogy képes alkalmazkodni még az olyan eltérő éghajlati körülményekhez, mint amilyen Floridában vagy Dél-Kanadában van.
Vessük el a magokat nyolc héttel az utolsó fagy előtt vagy bármikor, ha bent szeretnénk nevelni. Melegben csíráztassuk, és gondoskodjunk jó vízelvezetésről a számukra, és természetesen ne locsoljuk túl sokat. Miután elmúlt a fagyveszély, ültessük ki 20 cm-re egymástól egy napos helyre. Ha télire be szeretnénk vinni a növényt, akkor azt azelőtt tegyük meg, hogy a hőmérséklet 10 °C alá esne. Nagyszerűen nő konténerekben is. A leveleit frissen vagy szárazon lehet használni, közvetlenül a forró italokba. Használhatjuk őrölt vagy folyékony formában sütéshez és desszertekhez. 70 cm magasra nő meg.
Sztívia levelek |
A sztívia szaporítása
Az a legjobb, ha palántáról vagy egy olyan növényről szaporítjuk, amely termékenynek bizonyult. A sztívia magról való szaporítása nem annyira ajánlott, mert alacsony a csírázási aránya, néha csupán 10%. Növelhetünk ezen az arányon, ha sötét magokat választunk ki, és azokat vetjük csak el. Így a csírázás arányának meg kellene haladnia a 85%-ot. A magról termesztett sztívia nem biztos, hogy édes lesz.
A sztívia nevelése
A sztíviát tavasszal kellene elvetni, miután a talaj hőmérséklete eléri a 18 °C-ot. Világos, homokos és jó vízelvezetésű talajba, amelynek a pH értéke semleges. A déli vidékeken a sztíviának szüksége lesz egy kis délutáni árnyékra. Általános trágyát használjunk, és figyeljünk arra, hogy ne használjunk magas nitrogén tartalmú trágyát. Ha bórt adunk a talajhoz az segít a sztívia jó fejlődésében. Sőt, ha tudunk emelt ágyást csinálni, az még jobb lenne.
Ne öntözzük agyon a sztíviát |
Tegyünk a talajra egy réteg mulcsot, például fakéreg mulcsot. Ez segít a gyökerek hűvösen tartásában, tartja a nedvességet, megelőzi a levélzetnek a talajjal való érintkezését, és meggátolja a gazok növekedését. Figyeljünk oda, hogy a növények körül ne legyen gaz, mert a sztívia törékeny szárai könnyen letörhetnek. Ne öntözzük túl sokat az átültetés után, és amennyiben télen bent tartjuk, akkor se essünk túlzásba. Tartsuk egyenletesen nedvesen a talajt a nyári meleg időszak alatt.
A sztívia szedése
Sztívia tea |
Amint megjelennek a virágrügyek, szedjük le az egész növényt. A magas cukortartalom érdekében reggel szedjük le őket, attól függetlenül, hogy csak a végeit csípjük le vagy az egész növényt. Általában szeptember végén, október elején gyűjtik be a természetes édesítőszerként használt sztíviát. Mivel az Aster családba tartozik, miután megjelennek rajta a virágok, egyetlen levelet sem terem, és a virágfejek eltávolítása sem hatásos.
Ha nem gyűjtjük be időben a növényt (mielőtt pár virág kinyílna) a leveleknek keserű ízük lesz. Kössük össze a sztívia szárait, és akasszuk fel fejjel lefelé száradni egy meleg, sötét, száraz helyen úgy két-négy napra. Ne használjunk aszalógépet vagy sütőt, mert attól szintén keserű lesz az íze. Távolítsuk el a kis ágakat, és őröljük a leveleket egy elektromos kávédarálóban 25-30 másodpercig. A szárított sztívia por sokáig eláll, vagy legalábbis a következő szedésig.
Természetes édesítőszerként való használata
A levelek használjuk fel nyersen vagy főve. Édes illatuk van, a levelek stevioside-ot tartalmaznak, ami 300-szor édesebb a nádcukornál. Más állítások szerint tartalmaznak estevin-t, ami 150-szer édesebb a cukornál. A száraz leveleket meg lehet darálni és édesítőként használni vagy vízbe áztatni, és az így kapott levet tartósítószerként használni. Az őrölt leveleket teákhoz is használják.
Azok, akik kevesebb kristálycukrot szeretnének fogyasztani, használjanak inkább sztíviát. Meg lehet főzni, és zöldségként is fogyasztható. Azok, akik nem szeretnének mesterséges ételízesítőket használni, azok próbálják ki a sztíviát, mert ez természetes. A sztívia nem tartalmaz kalóriát, így nem befolyásolja a vércukorszintet a finomított cukorral ellentétben. A sztívia csökkentheti a fogak károsodását is, ha cukor helyett használjuk.