Enyhítsük a csaláncsípés okozta fájdalmakat!

5
Enyhítsük a csaláncsípés okozta fájdalmakat!
A csalán az egész világon elterjedt gyógyhatású, de mégis gyomként számon tartott növény.  Ha a bőrünkhöz ér égető, csípő fájdalmat érzünk, amit aztán a csalánkiütés követ. Nézzük, hogy hogyan szabadulhatunk meg könnyen az égető, viszkető érzéstől! Mit kezdjünk a csaláncsípéssel?

Gyorssegély a csaláncsípésre!

A nálunk elterjedt két faja, az árvacsalán (apró csalán, égető csalán), amely leginkább gyomos helyeken, kertekben, utak mentén, nádasokban található és a nagy csalán (csípős csalán), amely erdőszélen, patakparton fordul elő, mert a nedves környezetet kedveli. A két növényfaj könnyen összetéveszthető, de bárhogyan is, bőrrel érintkezve mindkettő ugyanolyan égető, maró fájdalmat okoz. A leveleken és a száron található mirigyszőrök váladéka gyulladáskeltő anyagot tartalmaz és, ha ezek a bőrhöz érnek a „csalánkiütés” néven ismert bőrbetegséget okozzák.

Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen lehetőségek vannak a csaláncsípés okozta égető és szúró fájdalom megszüntetésére.

Honnan kapta a csalán az égető- és a csípős jelzőket?

Mindkét növény szárát és leveleit tűszerű szőrök borítják. Amikor az emberi bőrrel érintkeznek ezek a csalánszőrök égető, csípő fájdalmat érzünk. Mindez azért következik be, mert a csalánszőrök hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaznak. Hangyasavat fecskendez a bőrbe a méh és a tűzhangya csípése is. A csalán érintése piros, viszkető kiütéseket okoz, de keletkezhetnek hólyagok is a bőr felületén. A bőrelváltozások és az égető, maró fájdalom percekig, órákig vagy napokig tarthat attól függően, hogy mekkora a szervezetünk érzékenysége a vegyi anyagokkal szemben.

csalán-csípés-égető-fájdalom

 

Figyelmeztetés

Ha a csípő, égető fájdalom és az allergiás reakciók 24 óra elteltével sem szűnnek meg a házi kezelés hatására, vagy ha a csaláncsípés a test nagy felületét érte, kérjük egy szakorvos segítséget!

A csaláncsípés kezelése házi praktikákkal

A továbbiakban lássuk, melyek azok az otthon is alkalmazható kezelési módok, amellyel enyhíthetőek a csaláncsípés tünetei.

  • Alkoholos bedörzsölés

Ez egy egyszerű módszer és könnyen alkalmazható. Amennyiben a bőrünkhöz csalán ér, tegyünk egy pamut vattakorongra alkoholt, és dörzsöljük be vele a fájdalmas bőrfelületet. Addig folytassuk a bedörzsölést, ameddig meg nem szűnik a szúró, égető fájdalom. Meg fogunk lepődni azon, hogy milyen gyorsan enyhülnek majd a csaláncsípés okozta tünetek.

  • Borogatás réti lórom (Rumex obtusifolius L.) levelével

Az évelő réti lórom élőhelye megegyezik a csalánéval, ezért csaláncsípés esetén az „ellenszer” is a közelben van. Ugyanis a réti lórom levele hatásos égési sérülések, hólyagok és csaláncsípés esetében, (a vérvörös erezetű díszsóska és a sárga erezetű sárga lórom levelei is gyógyító hatásúak). A réti lórom leveleit a levélnyéllel együtt zúzzuk össze, és dörzsöljük be vele a csaláncsípte bőrt. Hamarosan enyhülni fognak a kellemetlen tünetek.

 

csalán-csípés

 

  • Szódabikarbónás bedörzsölés

Aki nem ismeri, nem is tudja, hogy milyen sokoldalú ez a kémiai vegyület (nátrium-hidrogén-karbonát). Keverjük össze a szódabikarbónát vízzel, úgy hogy az állaga krémszerű legyen. Kenjünk belőle a fájó felületre, meg fogja szűntetni az égető, csípő érzést.

értékelés