-
Értékesítő
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Szállodai recepciós állás
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Amikor a vadgesztenyefa (Aesculus hippocastanum) lehullott leveleit és termésének tüskés gömbjeit csodáljuk, vagy felveszünk egy szép, formás gesztenyét, talán csak a gyermekkorunkra gondolunk és meg sem fordul a fejünkben, hogy a zsebünkbe rejtett "szerencsegesztenyénk" micsoda gyógyerőt rejt magában.
Lássuk, mit készíthetünk otthon vadgesztenye levélből, magból, kéregből!
Mire jó a gesztenye kérge, levele?
Kiegészítő kezelésként egyaránt hatásos vénás keringési elégtelenség és hajszálérgyengeség esetén. Az újabb kutatások igazolták az eszcin - a magból kivont érszűkítő - gyulladásgátló és a vénák tónusát fokozó hatását. A kéregben lévő eszkulin csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét, és növeli ellenállásukat. A vadgesztenye kérgét előszeretettel alkalmazzák napfényvédő szerekhez. Magvát egyes országokban a házi állatok takarmányához adják, a magból keményítőt is készítenek.
Bár a patikákban, drogériákban már többféle vadgesztenyéből készült gyógyhatású termék kapható, azért jó, ha tudjuk, hogy otthon hogyan készíthetünk el egy teát, vagy ha szükséges, a sajgó, elnehezült lábainkra egy pakolást:
Vadgesztenye gyógyhatása
Tea: 3 dl forró vízzel forrázunk le 1 teáskanálnyi szárított vadgesztenyelevelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Mézzel édesíthető, de kismamáknak, májbetegeknek és gyermekeknek a fogyasztása nem ajánlott!
Tinktúra és pép: 100 ml 38 %-os pálinkához keverjünk 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenyelevelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet, majd légmentesen zárjuk le, és hagyjuk állni 10 napig. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. Fájó, sajgó ízületekre alkalmazzuk bedörzsölő-szerként. Ha pépet szeretnénk pakoláshoz, akkor 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet keverjünk össze 2 evőkanálnyi búzaliszttel, és adjunk hozzá annyi 10 %-os étkezési ecetet, hogy kenhető péppé váljon. Fájó, sajgó ízületekre adható.
Ülőfürdő: 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenye-levelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet forrázzunk le 3 dl forrásban lévő vízzel, majd 8-10 perc után szűrjük le, a főzetet öntsük a fürdővízhez. Visszér, aranyér esetén jótékony kúra.
Vadgesztenye krém: mire jó?
Terméséből a vénákat erősítő, visszérbántalmak ellen alkalmazott gyógyszereket állít elő a gyógyszeripar, de homeopátiás gyógyszerkészítményekben is megtalálható.
Vadgesztenyéból mosódió
A mosódióhoz hasonlóan a vadgesztenye magja is használható, mint természetes tisztítószer>>
Vadgesztenyéből kreatív figurák
S ha már begyűjtöttünk pár vadgesztenyét, ne szalasszuk el a lehetőséget és egy közös délutáni foglalkozás keretében készítsünk belőlük egy állatkertet vagy akár egy lovas hadsereget a gyerekekkel.