Tényleg hatásosak az alábbi gyógynövények másnaposság ellen? Elmondjuk

Tényleg hatásosak az alábbi gyógynövények másnaposság ellen? Elmondjuk
A másnaposság panaszainak enyhítésére számos recept létezik, melynek egy része hatástalan, de vajon vannek-e olyan növények, amelyek garantáltan segítik a macskajaj leküzdését?

A túlzott alkoholfogyasztás következményei sokak számára ismertek: hányinger, fejfájás, izzadás, szédülés, gyors pulzus. A tünetek főbb okai az alkoholhoz, illetve bomlástermékeihez - az acetaldehidhez és az ecetsavhoz köthetőek, de az italok egyéb alkotóelemeinek mérgező hatása (Pl egy házilag erjesztett pálinkában) is szerepet játszik a másnapi rosszullétben. A legveszélyesebb vegyület a metanol, amelyből az óvatlanul főzött házipálinkák akár jelentős mennyiséget is tartalmazhatnak (különösen, ha a cefre nem megfelelő, vagy ha a spórolós főző nem különíti el a metanolban dús rézelejét, alszeszt és előpárlatot a pálinkától)

A máriatövisről már írtuk, hogy védi a májat, majd jött a japán mazsolafa. Lassan körvonalazódik az egészségtudatos alkoholista kertje... Lássuk, gyógynövények közül mit érdemes (és mit nem) beszereznünk:

Gyógynövény ajánló másnaposság ellen Csupor Dezső egyeteni docenstől:

Fügekaktusz (Opuntia ficus-indica)

A fügekaktusz gyulladáscsökkentő hatását kísérletesen igazolták, elvileg a másnapossággal együtt járó panaszokat is csökkenti. Egy kettős vak, placebókontrollos, keresztezett vizsgálatban a kaktusz egyik készítményéről kimutatták, hogy a macskajaj súlyos panaszait mérsékli, ugyanakkor a másnaposságot összességében (az összes tünet átlagában) nem javította.

Érdekességinváz gyomnövényként megtelepedett a fügekaktusz a Vértesben is>>)

fugekaktusz_termese

Himalaya Liv.52

ezzel a több növényből készülő, indiai eredetű termékkel több vizsgálatot végeztek, de az eredmények nem voltak meggyőzőek (a másnaposság tünetei hosszú távú szedés után mérséklődtek, ugyanakkor a véralkoholszint magasabb volt; és az sem mellékes, hogy a vizsgálatok nem voltak megfelelően tervezettek).

Articsóka (Cynara scolymus)

A növénnyel egy randomizált, placebokontrollos vizsgálatot végeztek, másnaposságellenes hatását nem tudták igazolni.

articsoka_01

Ginzeng (Panax ginseng)

egy keresztezett vizsgálat szerint a ginzeng fogyasztása (alkohollal együtt) fokozta az alkohol lebontását és mérsékelte a másnaposság tüneteit. Másnapos egyénekkel még nem végeztek vizsgálatot.

ginzeng

Tajgagyökér (Acanthopanax senticosus)

Egy placebókontrollos, randomizált vizsgálat szerint ugyan a tajgagyökér nem befolyásolja az alkohol lebomlását, de az alkoholfogyasztás követeztében kialakuló vércukorszint-csökkenést és a gyulladásos folyamatokat edvezően befolyásolta az alkohollal együtt (és nem másnap!) elfogyasztott speciális tajgagyökér-készítmény.

Csodaszer ez esetben sincsen, egy egyszerű citromfű tea is segíthet annyit, mint a fenti növények; de a legmegbízhatóbb módszer az alkoholfogyasztás mérséklése! - olvasható a gyogynovenylap.hu oldalon.

értékelés