Értékelve: 1x
(5 pont)

A fecskék visszatértével bújik elő a fecskefű és egészen távozásukig virít. Az ókorban már vértisztítónak, epehajtónak alkalmazták. Mi leginkább szemölcsöt irtunk narancssárga nedvével.
A vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) évelő, lágyszárú, 50-100 cm magas, üde zöld növény, élénk narancssárga virággal. Szárát megtörve sárga nedvet ereszt, erről bárki felismerheti. Leginkább tavaszi-nyári gyomnövényként kerül szemünk elé, de gyógynövényként is felhasználhatjuk virágos hajtásás és a gyökerét.
Májustól a fagyokig virágzik a fecskefű (Fotó: PNK)
Hatóanyagai: Alkaloidok, flavonoidok, fehérjebontó enzimek.
A narancsszínű tejnedvét külsőleg szemölcsök és tyúkszem kezelésére használják: a szemölcsöt és a tyúkszemet ecsetelni kell a növény kifolyó narancssárga nedvével, ha lehet napjában többször is. Nyílt sebre ne alkalmazzuk! A fecskefű hatóanyagtartalma májusban alacsonyabb, nyáron egyre nő, talán így a kezelés hatékonysága is.
Naponta többször ecseteljük a szemölcsöt a fecskefű narancssárga nedvével
Virágos hajtása máj- és epeteák illetve gyógyszerek összetevői, illetve ismert simaizom görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása, amely csak orvosi javallatra alkalmazható. A mákfélék családjába tartozik, hatóanyagai közt narkotikumok is vannak, emiatt hosszan tartó fogyasztása emésztési, idegi, légzési rendellenességeket okozhat.
A becőket termésben fejlődö magjait a hangyák terjesztik
Szemölcs elleni ecsetelő házilag
Szabó Gyuri bácsi, a füvesember, az alábbi kivonatot ajánlja szemölcs kezelésére:
250 ml almaecetbe áztassunk 10 gramm összemorzsolt fecskefüvet. Összekeverjük, majd egy hónapig állni hagyjuk fénytől védett helyen. közben 2-3 naponta felrázzuk. Leszűrjük és naponta 2-3 alkalommal bekenjük a szemölcsöt vagy leragasszuk a folyadékba mártott sebtapasszal, amit aztán egy hétig naponta cserélünk. Ezt az oldatot epetisztításra is használhatjuk.