Győzzük le a vesegondokat gyógynövényekkel!

Győzzük le a vesegondokat gyógynövényekkel!
Miközben számos gyógynövény nagyon népszerű a májra és vastagbélre gyakorolt jótékony hatása miatt, a veseműködést elősegítő növények kevéssé ismertek a nyugati orvoslásban. 

Az öt legfontosabb gyógynövény a vesebaj kezelésére

Mindazoknak, akik hányingerre, étvágytalanságra, satnya növekedésre, száraz bőrre, alvás- és koncentrációs zavarokra vagy duzzadt szemekre panaszkodnak, vesetisztításra vagy vértisztításra lehet szükségük. Ez a cikk áttekinti azt a hagyományosan alkalmazott öt gyógynövényt, mely elősegíti és fenntartja a vese egészséges működését.

 

1. A kúszótarack – Agropyron repens (Gramineae)

A kúszótarack egy erőteljes évelő növény, mely egész évben betakarítható, Afrika kivételével minden kontinensen megterem. A kúszótarack poliszacharidokat (triticint is), illóolajokat (agropyrént is), nyákot és egyéb tápanyagokat tartalmaz.

Ez az ősidők óta használt növény növeli a vizelettermelést, és gyógyítja az olyan húgyúti fertőzéseket, mint a hólyaggyulladás és a húgycsőgyulladás. A kúszótarack enyhíti a vesekő okozta fájdalmakat, és részben oldja is a köveket. Ez a növény (mely sok helyen gyomnak minősül) kezeli a megnagyobbodott prosztatát is. A növény friss leve májbetegségek – például a sárgaság – kezelésére is alkalmas. A kúszótarack gyökere pörkölve és megőrölve jó kávépótló. A kúszótarack vízhajtó, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással rendelkezik.

agropyron-repens

 

2. A zöld tea – Camellia sinensis (Zingiberaceae)

Ezt a keleten őshonos gyógynövényt már többezer éve használják. A különféle vesebajok kezelésében igencsak hatásosnak bizonyult. A zöld tea friss, fermentálatlan levelei polifenolokat (növényi antioxidánsok) tartalmaznak, amelyek gátolják az olyan vesebetegségek kialakulását, mint a vesekőképződés, és megakadályozzák a rák kialakulását a prosztatában, a petefészekben, a májban, az emlőben és a vastagbélben. A zöld tea csökkenti a májban a zsírlerakódást. Ösztönző hatással bír a szív, a vérkeringés és az agy működésére is, segíti a hasnyálmirigy és a máj működését, valamint hőtermelő hatásával gyorsítja az anyagcserét, ez súlycsökkenést eredményez (a testhőmérséklet emelése segíti a zsír lebontását). A zöld tea fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet és erősíti a szívet. Élénkítő hatású (koffeint is tartalmaz), gyulladáscsökkentő, összehúzó és vizelethajtó is.

camellia-sinensis_400

 

3. A jáva tea – Orthosiphon aristatus (Lamiaceae)

E lila virágú cserje őshazája Ázsia és Ausztrália. A jávacserje (vesetea néven is ismert) leveleit használják gyógyításra. A jávatea flavonokat tartalmaz (sinensetint is), glikozidot (orthosiphonint is), illóolajat és nagy mennyiségű káliumot. A jávatea vesebetegségeket gyógyító gyógynövényként szerepel a francia, az indonéz, a holland és a svájci gyógyszerkönyvekben. Úgy gondolják, hogy a jávatea növeli a vese azon képességét, hogy kiválassza a nitrogén tartalmú vegyületeket. Enyhíti a különféle besebajokat: csökkenti a vesekőképződést, gyógyítja a vesefertőzést és javítja a veseműködést. A jávateának vízhajtó hatása is van.

jvacserje_400

 

4. A medveszőlő – Arctostaphylos uva-ursi (Ericaceae)

A medveszőlő egy örökzöld cserje, mely Európában őshonos, az Északi–sarkon is megtalálható. Leveleit a bogyókkal együtt ősszel gyűjtik be. A növény hidrokinonokat (legalább 17% arbutint is), tannint (15%), fenol-glikozidokat és flavonoidokat tartalmaz. A medveszőlő az egyik legjobb húgyúti fertőtlenítő szer, és ezáltal igen hatásos a vese kezelésében. Ez a II. század óta használt gyógynövény elsősorban a vese fertőtlenítésében és összehúzásában segít. A medveszőlőt hagyományosan együtt szívták a dohánnyal. Az uva-ursi antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Nem ajánlott a medveszőlő-kúra terhes nők számára. Egy kúra nem tarthat tovább 7-10 napnál. Bár ez a növény elősegíti a vese egészséges működését, nem használható már meglévő vesefertőzések kezelésére.

arctostaphylos-uva-ursi

5. Az enyves kuszagyűszű – Rehmannia glutinosa (Sclophulariaceae)

A rehmannia nagy, ragacsos levelű évelő növény, a kínai orvoslás egyik legfontosabb vese- és mellékvese kezelésére használt gyógynövénye (ott di huang-nak nevezik). A növény gyökerét használják gyógyszerként, mely fitoszterolokat és antioxidánsokat (rehmannint is) tartalmaz, valamint iridoid glikozidokat (catapolt is). A rehmanniát, vagy enyves kuszagyűszűt, elsősorban vesetonizálóként használják, de méregteleníti a májat is, és jó a hepatitisz kezelésére is. Olyan autoimmun betegségek kezelésére is alkalmas, mint a lupusz, a reumatoid artritisz, a sclerosis multiplex és a fibromialgia (vándorló ín- és izomfájdalom). Az enyves kuszagyűszű segít a hajhullás kezelésében, a légzési zavarok, a menopauza és más hormonális betegségek gyógyításában, valamint vizelethajtó tulajdonsággal is rendelkezik.

rehmannia_glutinosa_400

értékelés