-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A pak choi egy a konyhakertben is könnyen nevelhető zöldség, amiből egészséges ételeket lehet készíteni.
Mi van a pak choiban (brassica chinensis)?
Magyarul bordáskel (Brassica chinensis; egyéb nevein bok choy, pak choi vagy bok choi), egy olyan távol-keleti káposztaféle, amely a hazai rokonaival ellentétben nem képez fejet. Megvastagodott, a teljes levél hossz felét kitevő levélnyele és levéllemeze egyaránt fogyasztható. Méretük és színük rendkívül változatos: vannak hosszúkás és tömzsi formájúak, színük lehet zöld, fehér és aranyló. Kanalat formázó levelei fénylőek és sötétzöldek, a keményebb levélnyél ellenben világos, vagy zöldes árnyalatú. Sok béta-karotin, folsav és C-vitamin található benne, de kalciumtartalma is említésre méltó. Egy 2014-es vizsgálat szerint a vizitorma után a második helyezett lett a legértékesebb beltartalmi összetevőkkel rendelkező zöldségek és gyümölcsök listáján.
A bordás kel kiskertekben egy évben egymás után akár háromszor is termeszthető
Magaságyás készítése házilag 5 perc alatt raklapmagasítóból - videóval
Pak choi termesztése
A bordás kel előveteményként áprilisban, nyári vetése július második felétől egészen augusztus elejéig aktuális. Tenyészideje szokatlanul rövid, változattól függően 35-60 nap, így a kevésbé türelmes hobbikertészeknek is ideális. A pak-choi tápanyagigénye kifejezetten nagy, humuszban gazdag kerti talajban fejlődik igazán, ezért vetés előtt érett szervestrágyával, komposzttal tápláljuk a bő termés érdekében.
Pak choi vetése
35-75 cm sortávolságra és 2 cm mélyre vessük magjait, melyek 7-10 nap múlva kelnek ki. Amikor a kikelt növények elérik a 10 cm-es magasságot, egyeljük 10-20 cm tőtávolságra. A kiemelt növénykéket persze újrahasznosíthatjuk, vagyis új sorokba elültethetjük őket.
A saláta, a sárgarépa és a spenót szomszédságában szépen fejlődik, lehetőleg ne ültessük földieper és hagyma közelébe.
Pak choi kártevői
A pak-choi vízigényes növény, nyáron locsoljuk rendszeresen, a talajt körülötte takarjuk mulccsal. Megtámadhatják a csigák és a földibolhák, ellenük hamu szsórással, vegyes kulúrával, sörcsapdával védekezhetünk.
Pak choi felhasználása - egészséges receptek
A Távol-Kelet egyik legnépszerűbb főzelék és salátaféléje Európában nem olyan régen indult hódító útjára, elsősorban a keleties konyhát kedvelők találkozhattak már vele. Hagyományosan olajon fonnyasztva készítik elő, és köretként fogyasztják, a miso levesek egyik nélkülözhetetlen kelléke, főzelék is készülhet belőle, illetve spárga módjára is fel lehet dolgozni.
Párolt pak choi recept szezámmaggal
Hozzávalók: 4 darab kisebb pak choi, 2 evőkanál olaj, 1 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál szójaszósz, 1 marék szezámmag, 1 evőkanál szezámolaj, 1 kávéskanál frissen reszelt gyömbér,
Mossuk meg a káposztafejeket úgy, hogy a levelek között is többször átöblítjük. Egy mély serpenyőben felhevítjük az olajat, belereszeljük a fokhagymát, a gyömbért és beletesszük a pak-choi-okat. Folyamatosan forgatva pároljuk őket a fűszeres szójaszószban, míg kissé össze nem esnek. Ekkor kivesszük őket, megszórjuk a szezámmaggal és kevés szezámolajat csepegtetünk rájuk. Kész is!