-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az csicsókát biozöldségként is termeszthető, mivel kártevője nincs, így nem igényel vegyszeres növényvédelmet. Még a legszélsőségesebb talajon is megmarad, ott is megél, ahol szinte semmilyen más növény nem. Gyors növekedésű, szárazságtűrő, évelő növény, a nyári rekkenő melegben sem akad meg a fejlődése. Öntözést nem igényel. A gumókat októbertől folyamatosan szedhetjük, fagymentes napokon a tél folyamán is, de mindig csak annyit szedjünk fel, amennyire szükségünk van, mert a talajból kivett csicsóka hűtőben is csak rövid ideig tárolható. De a földben hagyott gumók nem érzékenyek a hidegre, az átfagyott talajban sem károsodnak. Könnyen felszívódó cukortartalma révén a cukorbetegek is fogyaszthatják. Akit zavar édeskés íze, meghámozva egy órán át áztassa meleg vízben.
Miért olyan jó a csicsóka?
A csicsóka természetes formában tartalmaz káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, cinket, valamint béta-karotint, B1, B2, B3 (niacin) és C-vitamint. A gyógyhatású gumók magas rost-, vitamin- és értékes ásványianyag-tartalmúak, cukorbetegek, fogyókúrázók, szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára ajánlhatók.
Hogyan ültessük a csicsókát?
A csicsókát - a burgonyához hasonlóan - tavasszal ültetik, de nagyobb (50-60 cm) tőtávolságra. Ültetésével azonban vigyázzunk, mert szára a nyár közepére akár 2 méteresre is megnőhet. Ha egyszer elülteti az ember, akkor nagyon nehéz kiirtani. Az utolsó gumóját is ki kell szedni, különben újra és újra kihajt. Ebből kifolyólag újra vetni sem szükséges, mert felszedésekor mindig marad annyi kis gumója a földben, hogy a következő évi termést hozó növények azokból hajtsanak ki.
Akár egy-két évtizedig is egy helyben maradhat. Elsősorban utak, kerítések mellé érdemes telepíteni, illetve évekig jól hasznosíthatjuk vele a kert rossz minőségű részeit. A csicsóka erős szárait ősszel felaprítva takarmányozásra is felhasználhatjuk. A növények tövenként 10-16 tyúktojás nagyságú, többnyire körte alakú, fajtától függően fehér, sárga vagy pirosas gumót fejlesztenek. Nálunk a fehér gumójú a legelterjedtebb. Nyár végétől késő őszig virágzik.
www.biokert.uw.hu