Semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket!

5
Semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket!
Egy paprikatermesztő szakember jótanácsa: A trágyakazal és a komposzt nem szemétdomb, nem szabad meggondolatlanul mindent rádobálni!

Az elmúlt héten érdekes tapasztalatokra tettem szert. Két, egymástól nagy távolságra élő termelőnél is jártam, és véletlenül mindkettőjüknél az idei évben általam aránylag ritkán látott tünetekkel szembesültem. A tüneteket a paprika baktériumos levélfoltosságáért, levélhullásáért felelős baktérium, a Xanthomonas campestris pv. vesicatoria okozta. A betegség a csapadékosabb elmúlt esztendőben nagy területen, sok termelőnél okozott érzékeny veszteségeket, azonban az idei aszályos időjárás szerencsére kevésbé kedvezett a terjedésének.

 

paprikabakterium

 

Mindkét említett termelő vízágyúval öntözte az állományát. Ennek a fontossága abban áll, hogy ennél az öntözési módnál bőségesen keletkeznek és jutnak a talajra nagyméretű vízcseppek, minek következtében sok sár verődik fel a növényekre. A kórokozó pedig a talajból felfröccsenő talajrészecskékkel jut a növényekre, és a légzőnyílásokon, sebzéseken keresztül fertőz.
A növényváltást mindkét termelő betartotta. Így a legnagyobb gondom azzal volt, hogy hogyan került a kórokozó olyan mennyiségben a talajba, ami a látott, erős fertőzést képes volt előidézni?

Végigbeszélgetve a terület előkészítését, egyik helyen a saját sertéstrágya volt az ok! A fertőzés a csapadékos elmúlt évben már jelen volt a termelőnél, ezért a paprika jelentős részét szeletelve értékesítette. A szeleteléskor visszamaradt paprikacsumát a trágyára öntötték…

A másik termelő ismerősétől vásárolt libatrágyát juttatott ki a területre. Mivel a kórokozó azon a környéken is okozott károkat 2014-ben, így nem zárható ki az értékesíthetetlen paprika libákkal történő „hasznosítása”…

Egy mondatban összefoglalva: A trágyakazal nem szemétdomb, nem szabad meggondolatlanul mindent rádobálni!

 

Turza Pál
paprikamag.hu
Dunamag Kft.

értékelés