-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Kúszó főzelékfélék
Egyes főzeléknövények, mint a bab, a borsó vagy az uborka sűrű, tömött lombozatot nevelnek, amely hatásosan véd a nap, a szél és a bepillantás ellen. Az uborka és a babfélék napos, széltől védett helyet kedvelnek. A borsó jobban érzi magát félárnyékban. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a választott fajta lisztharmatnak ellenálló legyen. A kúszónövényekhez gondoskodni kell támaszrendszerről is, amelyre felkúszhatnak. Ez lehet rudakból, zsinórokból készült rács vagy háló, de a növényekkel a korlát rácsát is befuttathatjuk!
Ízletes kúszóbajnokok |
-
Uborka (Cucumis sativus)
Ki ne szeretné a friss uborkából (kaporral) készített ízletes salátát? E két növény nemcsak a tálban, de a ládában is jól megfér egymás mellett. A kapor erőteljesebbé teszi az uborka ízét. Egy-egy cserépbe (legalább 30 cm átmérőjű legyen) középre május közepén három magot vetünk. Kelés után a legerősebbet hagyjuk meg, a többit kihúzzuk. Az uborka akkor a legízletesebb, ha a hossza nem haladja meg a 20 cm-t.
-
Zöldborsó (Pisum sativum)
A borsó közeli rokona a bükkönynek, és egyes fajták szép, mutatós virágzatot fejlesztenek. A legtöbb borsó hidegtűrő, ezért már márciusban elvethető. A növényeket ne tartsuk túl közel egymáshoz, ezzel is csökkenthetjük a lisztharmat-fertőzés veszélyét. Az első hüvelyeket a vetéstől számított 8. hét táján már szedhetjük. Ezután a betakarítás folyamatos lehet akár a nyár végéig.
-
Sisakbab (Dolichos lablab)
Fásodó szárú trópusi babféle, szép ibolyaszínű virágaiért, ehető hüvelyeiért, magvaiért termesztik. Május elején vessük nagy cserepekbe. Az első hüvelyeket már mintegy 8 hét után szüretelhetjük. Ezután folyamatosan szedhetjük a hüvelyeket, mielőtt azok kinyílnának.
Kúszó gyümölcsök
A szeder és a szőlő több éves díszt jelentenek az erkély falain vagy a rácsokon. Az örökzöld szederfélék télen is megtartják zöld leveleiket. A ház fala mellett e kúszónövények gond nélkül átteleltethetők. Erős fagy esetén a kitett, fiatalabb vesszőket újságpapírral vagy más anyaggal becsavarva védhetjük a hidegtől.
Növénytermesztés az erkélyen |
-
Szeder (Rubus fruticosus)
Nagy sötét termései különösen aromásak és ízletesek, ha frissen szedjük őket. Az edényes tartásra a tövismentes fajták ajánlhatók. A szeder az egyéves vesszőkön hozza a termését. Az alapból minden évben új vesszők fejlődnek, amelyeket dróttal erősíthetünk a támrendszerhez. A letermett vesszőket ősszel tőből ki kell vágni.
-
Szőlő (Vitis vinifera)
A mindenki által ismert termése az egyik legfinomabb gyümölcsünk. Vásárláskor igyekezzünk lisztharmatnak ellenálló fajtát választani. A szőlőtő nagy edényt igényel, gondozása bizony törődéssel, rendszeres munkával jár. A permetezés intenzíven lakott környezetben nem ajánlott, de a metszés, műtrágyázás, öntözés folytonos figyelmet igényel.
-
Maracuja (Passiflora edulis)
A nagy, feltűnően szép virágú cserepes növény napos helyen érzi jól magát. Nem télálló, ezért átteleléshez világos, meleg helyiségbe kell vinnünk. Tavasszal a növényt erősen vágjuk vissza.
Forrás: Konyhakert az erkélyen