Spektrum Home kertészeti műsora 2024 őszén is hasznos információkkal várja a kertészkedés iránt érdeklődőket. A tavaly megújult formában visszatérő Green Teamben idén is McMenemy Márk és Szomoru Miklós látja el hasznos információkkal a nézőket a kertészkedés terén. A 10 részes évad során szó lesz konyhakertről, gyümölcsfákról és metszésükről, növényszaporításról, szobanövényekről, de a kerti szupercsapat ellátogat az Azori-szigetekre is. A nézők kérésének eleget téve a kertészduó az előző évadhoz képest dupla olyan hosszú epizódokkal várja a növények és kertek rajongóit.

Az első részben a két műsorvezető Miki pilisi birtokán alakít ki 16 emelt ágyást Őry Barnabás biokertésszel. A három kertésztől megtudhatjuk, hogy emelt ágyás készítése esetén célszerű akácfát választani, hiszen az kezelés nélkül is hosszú ideig használható, ám ennek hiányában a fenyő is jó választás lehet, mely élettartamát perzseléssel vagy lenolajjal növelhetjük. Az ágyások méretére 75 centi és 1 méter közötti szélességet javasolnak. A fix ágyásos rendszer nagy előnye, hogy munka szempontjából mindenképp „spórolósabb”, nem kell, sőt, nem is szabad ásni, kevesebb előkészülést, gazolást, kapálást igényel. A fel nem ásott, gyomos terültet kartonpapírral terítsük le, mely 2-3 hónapos lebomlási ideje alatt elnyomja a gazt. Fontos, hogy festékmentes, teljesen natúr kartonpapírt használjunk.

em0c4511

A terület kialakítása után a konyhanövények ültetéséről, növekedésük támogatásáról oszt meg többet a három szakértő. Komposzt használatánál fontos, hogy csak teljesen kész, érett anyagot használjunk, elkerülve ezzel konyhakerti növényeink megégetését. Félkész, még gőzölgő komposzt esetében takarjuk le az anyagot, és hagyjuk fólia alatt az utóérés idejére 1-2-3 hónapig. Zöldségek esetében célszerű a későbbiekben is kisebb dózisban vegyszermentes szerszerves anyaggal táplálni a növényeket.

A konyhakerti zöldségek ültetésénél több lehetőségünk is van; a Magyarországon népszerű tépősaláták esetében célszerű sűrűn ültetni a növényeket. Érdemes minél közelebb ültetni őket egymáshoz, hogy 1-1,5 hónapon belül összeérjenek, így sokkal kevésbé száradnak ki, és gyomlálni sem kell őket.

A Green Team nemcsak az ültetés titkaiba avat be, hanem a palántázáshoz is rengeteg hasznos és megbízható, szakértő tippel készültek a nézők számára. Palántaföld keverék kialakításánál célszerű az otthoni komposzttal dolgozni, amely a palántaföld fő közegeként szolgál. A komposztot, ha lehet, rostáljuk át, hogy a nagyobb rögöket eltávolítsuk, hogy a kisebb palántagyökerek ne ütközzenek bele! Plusz tápanyagot a palánták nagyobb cserépbe átültetésénél érdemes hozzáadni a földkeverékhez, mely bármilyen szerves trágya lehet. Ha szeretnénk még egy kicsit javítani a föld szerkezetén vagy vízháztartásán, használhatunk perlitet. A perlitet a termő közegben használjuk, míg a vermikulitot a palántázás végén, ezzel „lezárva” felülről a területet. Ez segíti a gombás betegségek kialakulása elleni harcot.

Ha otthonunkban, főleg, ha a lakásban szeretnénk palántázni, fontos a megfelelő hőmérséklet és fény kialakítása. Őry az ablakba helyezés helyett a palántanevelő lámpa vásárlását javasolja.

Márk segítségével azt is megtudjuk, mire figyeljünk, mikor a palántát a cserépből a földbe ültetjük, de a vegyszermentes konyhakert fenntartásáról is hasznos információkkal gazdagodhatnak a nézők.



Green Team minden szombaton és vasárnap 17:00-tól a Spektrum Home-on.

értékelés