
A paradicsompalánta nevelése során sok kertész tapasztalhatja, hogy a növény szára, levele vagy akár a levélerek is lilás árnyalatot öltenek. A lilulás többféle okra vezethető vissza, és fontos időben felismerni, hogy megfelelően tudjunk reagálni.
Foszforhiány – a leggyakoribb ok
A paradicsompalánták lilulásának egyik leggyakoribb oka a foszforhiány. A fiatal növények gyökérrendszere még fejletlen, így nehezebben tudják felvenni a talajból ezt az esszenciális tápanyagot, különösen akkor, ha a talaj hideg vagy túlságosan nedves. A foszforhiány tipikus jele, hogy a levelek fonákja, a szár, illetve a levélerek lilás színűre változnak.
Megoldás:
-
A palánták talaját tartsuk meleg környezetben, lehetőség szerint 18–20 °C felett.
-
Használjunk foszforban gazdag tápoldatot, például csontlisztet, guanót vagy speciális paradicsomtrágyát.
-
Ügyeljünk a megfelelő vízelvezetésre, hogy a gyökerek ne fulladjanak meg.
Genetikai hajlam
Nem minden paradicsomfajta reagál ugyanúgy a környezeti hatásokra. Vannak olyan fajták, amelyek genetikailag hajlamosabbak a lilás szín kialakulására, különösen hidegebb időben vagy intenzív fény hatására.
Jellemzőbb fajták:
-
Purple Calabash
-
Indigo Rose
-
Cherokee Purple
-
Black Krim
Ezeknél a fajtáknál a lilás vagy akár kékes szín nem feltétlenül probléma, sőt, néha a fajta jellemzője is lehet. Ha azonban a növény fejlődése lelassul vagy a levelek deformálódnak, érdemes alaposabban megvizsgálni a tápanyagellátást.
Hideg talaj vagy levegő
A hideg időjárás – főleg tavasszal – lelassítja a tápanyagfelvételt. A paradicsom melegkedvelő növény, így ha túl korán kerül ki a szabadba, a hőmérsékleti sokk miatt lilulhatnak a hajtásai.
Fontos, hogy a paradicsompalánták lilulása nem mindig jelent komoly problémát, de fontos, hogy időben felismerjük az okokat. Leggyakrabban foszforhiány, hideg vagy genetikai hajlam áll a háttérben, de stressz is kiválthatja. Megfelelő gondoskodással, meleg környezettel és tápanyagellátással a lilás szín idővel visszahúzódik, és egészséges, erőteljes növényeket nevelhetünk belőlük.