Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Paprika a gulyásban, pörköltben és zsíros kenyéren - hétköznapi jelenség. Paprika a fájdalomcsillapítóban és fogyókúrás készítményben - ez valami egészen új!
Minden, amit a paprikáról tudni kell
A paprika régóta híres arról, hogy egészséges táplálék, gondoljunk csak a C-vitamin tartalmára, amelyből legtöbbet a fűszerpaprika tartalmaz; 10 dkg őrleményben 7-8-szor több aszkorbinsav (a C-vitamin kémiai neve) található, mint egy átlagos méretű citromban. Nem olyan régen azonban egy merőben új területen tették próbára közkedvelt zöldségünket: fájdalomcsillapítót készítenek belőle.
Nagyanyáink is használták a paprikát gyógyszerként
Mint gyógynövény, a paprikát ősidők óta alkalmazzák különböző készítményekben. Sokirányú gyógyhatását elsősorban a termésében található kapszaicin nevű vegyületnek köszönheti.
A népi gyógyászatban a paprikát emésztőrendszeri panaszokra, szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, illetve a paprikából készített sűrű koncentrátumot fogfájásra használják. E tapasztalatok alapján a kutatókat régóta izgatta a kérdés, hogy vajon hogyan használhatnák a modern orvoslásban az elismert gyógyhatással bíró zöldséget.
A paprika hatóanyaga a fájdalom keletkezési helyén hat
A paprika gyógyhatásainak tanulmányozásakor a kutatók számára világossá vált, hogy a kapszaicin - az ismert módszerektől merőben eltérő - fájdalomcsillapító hatással bír. Ugyanis nem a központi idegrendszerre hat, ahogy a gyógyszerek többsége, hanem az idegvégződéseknél - tehát a fájdalom keletkezési helyén - fejti ki hatását.
Hatásmechanizmusa még nem teljesen tisztázott, se a kutatások arra engednek következtetni, hogy a kapszaicin az idegsejtek végződésénél, a fájdalomérzékelés gátlásával fejti ki hatását.
Paprika a kozmetikumokban és gyógyszerekben
A kutatások jelenlegi állásából arra következtethetünk, hogy a paprikából nyert fájdalomcsillapító hamarosan tabletta formájában is megjelenik a gyógyszertárakban.
Addig se keseredjünk el, hiszen a természet e remek adománya nem hever parlagon: kerül paprika a gyulladáscsökkentő- és fájdalomcsillapító krémekbe, pakolásokba, táplálék-kiegészítőkbe, fogyókúrás tablettákba és más gyógyhatású készítményekbe is.