
Mutatjuk, miért jelenhetnek meg barna, fekete, olyakor világosabb szélű pöttyök, foltok a fiatal paradicsomtermésen.
Ha a paradicsomtermés rügy részének alján barna vagy fekete pöttyök alakulnak ki, amelyek a növény rothadásával egyre nagyobbak lesznek, a gyümölcsfakadás ideje alatti alacsony kalcium mennyiségnek tulajdonítják.
Mi okozhatja a kalciumhiányt a paradicsomnál?
A kalciumhiánynak két oka is lehet. Az egyik a túl magas nitrogén tartalmú műtrágya használata, a másik pedig az egyenlőtlen öntözés, amely során a tápanyagmennyiség folytonosan váltakozik.
Mit lehet ellene tenni?
Kezelés: távolítsuk el a rothadt terméseket, majd szenteljünk nagyobb figyelmet az öntözésnek.
Mitől lehetnek még pöttyök, foltok a paradicsomon?
Ha azonban a pöttyök kipúposodnak a paradicsom termésén, és a szélük fehér, akkor pszeudomónászos betegség állhat a háttérben, amely ellen réz alapú permetező szert használhatunk.
Ezen kívül ha a termésen apró napégetett foltok jelennek meg, majd ezek a foltok egyre nagyobbra és nagyobbra nőnek, közepük pedig besötétül, akkor antraknózis gombával állunk szemben. A foltok növekedése során, újabb foltok jelentkezhetnek.
A gomba gyakran a talajról kerül a termésre, de megtörténik az is, hogy megtámadja a már meggombásodott növényeket vagy az elszáradt leveleket. Az antraknózis gomba kimondottan a nedves időjárást kedveli. Leginkább azok a terméseket veszélyeztet a gomba, amelyek közel vannak a talajhoz.
A réz alapú permetező anyagok némi védelmet nyújtanak, vágjuk le a növény alsó 12 levelét, ezáltal megakadályozzuk, hogy a levelek kapcsolatba lépjenek a talajjal, és a gombával, illetve öntözéskor vigyázzunk, hogy csakis a paradicsomtő szárát érje víz.