Mit kell tudni a rebarbara használatáról? - 2. rész

Mit kell tudni a rebarbara használatáról? - 2. rész
A rebarbara nem szeret versenyre kelni a gyomnövényekkel. Egy 5-8 cm-es komposztréteg távol tartja a gyomnövényeket, és segít megtartani a talaj nedvességét. Nézzük, hogy mi szükséges még a rebarbara sikeres termesztéséhez!


A rebarbara termesztése



A rebarbara ültetése


Általában vásárolt koronából szaporítjuk (rizómák és gumók). Szaporíthatjuk a rebarbarát úgy is, hogy a meglévő növényt osztjuk szét, (kerek gyökereket) vagy magról, habár ennek lehet nem lesz meg az eredeti színe. Ha a növényt magról szaporítjuk, két év is beletelhet, amíg elég nagy lesz ahhoz, hogy termést lehessen róla szedni.

Használhatunk bármilyen gazdag és jó vízelvezetésű talajt. Az enyhén lúgos talajt kedveli - pH 6-6,8. Mivel a levélszáraiért termesztjük, és rövid a növekedési ideje, szerves anyagban gazdag talajba ültessük, hogy elősegítsük a gyors tavaszi növekedését. Vigyázzunk, amikor kiválasztjuk a rebarbara ágyását, mert jó pár évig ott marad. A rebarbara töveket egymástól 90-120 cm-re ültessük, a sorokat pedig 90 cm-re.

 



Ha egymáshoz túl közel ültetjük őket, a növények kisebbek lesznek és kevesebbet teremnek. Lehet hosszú árkokba ültetni, mint a spárgát, vagy különálló gödröket kell neki ásni. A gyökér koronáját 5 cm mélyen a föld alá tegyük. Óvatosan takarjuk be földdel, és bőven öntözzük.

A rebarbara szereti a rendszeres öntözést, még ha a kifejlett növény jól tűri is a szárazságot.

A virág szárait azonnal távolítsuk el, ahogy megjelennek. A virág szárai kerekebbek, vastagabbak és fejlettebbek, mint a levélszárak. Ha megengedjük, hogy kifejlődjenek, és virágozzanak, a levélszárak vékonyabbak lesznek.



A rebarbara virága

 

A rebarbara szedése


Sok más évelő növényhez hasonlóan nem terem az első évben. Hagyjuk, hogy a növény megtartsa a leveleit, mert így jobban erősödik. Egy réteg trágya ezen sokat segít.

Második évben már várhatunk egy kis termést. Szedjük le azokat a leveleket, amelyek legalább 2,5 cm vastagok, a többit hagyjuk meg. A harmadik évben már egy hónapon át lehet szedni a leveleket. A harmadik év után már minden érett levelet le lehet szedni, bárhol is legyen az. A növények 8-15 évig maradnak termőképesek, ha nem támadja meg őket valamilyen kártevő vagy betegség.

Szedésükkor vágjuk le az alsó leveleit, vagy húzzuk ki a szárait. Az egész mennyiséget le lehet szedni egyszerre, vagy 4-6 hét alatt.

 

 

Ahogy melegszik az idő, a növekedése lelassul, sőt meg is állhat, de az ősz elején, ahogy hűl az idő, újra aktív lesz.


Rebarbara szaporítása


A rebarbarát úgy szaporíthatjuk, ha kiszedjük a tövét, és a koronáját a rügyek vagy a csíraszemek között szétosztjuk 5 cm hosszú darabokra, a hozzá tartozó gyökérrel. Osztható tavasszal vagy ősszel, de könnyebb tavasszal, amikor a növény újraéled, és új gyökerei nőnek.


Téli védelme


A rebarbarának hidegre van szüksége ahhoz, hogy aktív maradjon.

Egy réteg komposzt az ágyáson, megvédi a gyökereket a kiszáradástól a fagyban. Másképp a növény magától kiszárad.


A rebarbara gondozása


4-5 évente a növényt osztani kell. Ahogy a koronája nő és erősödik, a gyökerei vékonyabbak lesznek. Amikor ezt tapasztaljuk, vágjuk le a koronáját 4-5 rügynyire.

 

Problémák


A rebarbarával nagyon kevés gond van.

  • A koronája elrothad, ha a talaj túl nedves.
  • A koronája hajlamos a rothadása, amit egy gomba okoz. Ez a betegség más növényre is átterjedhet. Minden fertőzött, beteg növényt el kell pusztítani, és a földet kell hagyni jól kiszáradni. Lehet, hogy növényforgatásra lesz szükség.
  • A gyökéren lévő fekete foltok valószínűleg egy rovarfajta, a Rhubarb curculio.



 

Javasolt fajták:

  • „Victoria" - Standard zöld változat. Nagy, erős növény.
  • „Valentine" - Egy, a betegségekkel szemben nagyon ellenálló fajta.
  • „Giant Cherry" - Enyhe telű vidékeken jól termeszthető.
értékelés