Sárgarépa és karotta (Daucus carota ssp. sativus)

Sárgarépa és karotta (Daucus carota ssp. sativus)
A sárgarépát valószínűleg nem kell külön bemutatni, hiszen mindenki ismeri. A karotta szó hallatán viszont néhányan biztosan felhúznák a szemöldöküket. Első lépésként tisztázzuk, mi is a különbség a két sárgarépacsoport között.

Karottának a kisebb, gömbölyű fajtákat nevezzük, amilyen például a 'Párizsi piac', a hosszúkás, narancssárga gyökerű fajtákat pedig sárgarépaként vagy egyszerűen répaként ismerjük. Sok fajtája van, közülük számos hazai is.

 

Termőhely

A sárgarépa laza, homokos talajban fejleszt igazán szép gyökeret. Ne feledjük, milyen hatékonyan lazíthatjuk a talajt zöldtrágyanövények termesztésével, főleg akkor, ha télre mulcsként az ágyáson hagyjuk. Ha erre nincs mód, terítsünk ősszel komposztot a talajra, és télre fedjük az ágyást fűkaszálókkal vagy szalmával.

gyokerzoldsegek
Gyökérzöldségek

Ápolás

Tavasszal tegyünk a vetőárokba egy kevés érett komposztot és valamennyi fahamut. Amikor kibújtak a kis növények, egyeljük őket úgy, hogy 3-5 cm távolságra legyenek egymástól. Ha a sárgarépa ágyását rendszeres öntözéssel folyamatosan nedvesen tartjuk, nem repednek fel a répák. Május eleje tájékán tanácsos a répa gyökérnyakához földet húzni, ez ugyanis távol tartja a sárgarépalegyet. Ez a kártevő előszeretettel rakja tojásait a növény gyökérnyaki részébe. A vöröshagymával és póréhagymával való vegyes kultúrás termesztés is hatékonynak bizonyult ellene.

 

Betakarítás és felhasználás

A betakarítási idő a fajtától függ: szedhetünk répát nyáron, ősszel vagy tél elején. Egyszerre csak annyit szedjünk fel, amennyire szükségünk van. Óvatosan emeljük ki a talajból. A répák viszonylag sokáig az ágyásban maradhatnak; ha vastag lombréteggel fedjük a talajt, az enyhébb fagyoktól is megvédhetjük a gyökereiket. A téli tárolásra szánt sárgarépát októberben szedjük fel ásóvillával, és lombját lecsavarva tároljuk fagymentes pincében, homokkal töltött ládában.

vetemenyeskert

 

Forrás: Veteményeskert

értékelés