-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Néhány apró fogással elérhetjük, hogy a zöldségekben a nitrátfeldolgozás felgyorsuljon és kifogástalan zöldségeket spájzolhassunk a télre.
Hogyan csökkenthetjük a zöldségek nitrát tartalmát?
- A betakarítás előtt két héttel már ne trágyázzuk az állományt
- A műtrágyák alkalomszerű, nagymennyiségű felhasználása helyett a talajéletet hosszabb távon is kedvezően alakító szerves trágyázást illetve a zöldtrágyázást helyezzük előtérbe
- Közvetlenül a szüret előtt öntözzük meg bőségesen az állományt, hogy felgyorsuljon a tápanyagkészlet felhasználása
- Előnyös, ha szedés előtt néhány nappal napsütéses az idő, mivel a napfény hatására is gyorsul a nitrogénfeldolgozás
Zöldségek nitráttartalma
A termesztett zöldségek és gyümölcsök nitrát tartalma függ a termesztett növény fajtájától, a termesztési módszertől, a felhasznált műtrágyától, az évszaktól, valamint a fénytől. A nitráttartalom alapján 3 csoportot különböztetünk meg:
|
A betakarítás első lépése legyen, hogy ásóval megemeljük a sorok egyik oldalát. Ugyanis ennek következtében a hajszálgyökerek egy része elszakad. Ahhoz, hogy a növény energiaháztartása fennmaradjon, az elszakadt gyökerekben felhalmozódott tartaléktápanyag a levelekbe fog vándorolni. Így pár órával később, amikor már a betakarítást végezzük, a gyökérben jelentősen csökken a nitráttartalom. A szedést követően minél rövidebb időn belül távolítsuk el a lombot, hogy megakadályozzuk a nitrát visszaáramlását a gyökérbe. A levélzet eltávolítását a céklánál körültekintően végezzük, mert könnyen megsérthetjük a gumót, és így sajnos az elveszítheti a nedvességtartalmát.
Miért veszélyes a magas nitrát tartalom?
Sajnos minden év őszi-téli, kora tavaszi időszakában előfordul, hogy súlyos, cianotikus tünetekkel járó nitrát mérgezéssel, életveszélyes állapotban kórházba kerül egy-egy csecsemő. Csecsemőknél a nitrát mérgezést a házi készítésű sárgarépa püré és a főtt cékla, pontosabban az elkészített cékla és sárgarépa lében a hűtéssel sem megakadályozható, 1-2 napos tárolás alatt feldúsuló nitrát jelenléte okozza. A nitrát mérgezés felnőtteknél nagyon ritka. A nyolc hónaposnál fiatalabb csecsemők azért veszélyeztetettek, mert szervezetükben még fejletlen a nitrát lebontó enzim, amely csak három éves korra fejlődik ki teljesen.
Mik a nitrát mérgezés tünetei?
A megbetegedést methaemoglobinémiának nevezi a szakirodalom. A mérgezés következtében a nitrát a vérben lévő haemoglobinhoz kötődik, amely így képtelen ellátni oxigén szállító feladatát, ezért oxigénhiány jön létre. A tünetek jellegzetesek: a kisbaba bőre és szája kékeslila színűvé (cianotikussá) válik, amit légzési nehézség kísér. Súlyosabb esetben, azonnali orvosi beavatkozás nélkül a kórkép fulladásos halállal végződhet.