Tavaszi palántázás a télikertben

Évezredek óta tölti el örömmel az embert az évszakok váltakozása. Kit ne lelkesítenének a fagyos napok után kipattanó rügyek, hogy lehetne közömbösen fogadni a strandidő megérkezését vagy az ezer színben pompázó őszt? És lehet-e elfogultság nélkül nézni egy decemberi estén, amikor lámpafényben táncolni kezdenek az első hópelyhek?

Persze az iparosodás, az urbanizáció és a civilizációs komfort alaposan eltávolította a városlakókat a természettől. Ám időnként lábra kapnak a Vissza a természetbe típusú mozgalmak, a betonrengetegből sokan költöznek vidékre vagy kertvárosokba, míg mások a nagyvárosi környezetben igyekeznek otthonukba visszalopni a természetet.

Van, akinek az igénye-lehetősége néhány cserép szobanövényig terjed, akad, aki beüvegezett erkélyén alakít ki növénysarkot, de egyre többen készek nagyobb beruházásra: családi házukhoz télikertet építtetnek. Ezek használhatók ugyan előtérként vagy akár lakószobaként, de kertészkedésre is alkalmas belső terek, ahol dísz- és haszonnövények egyaránt nevelhetők, termeszthetők.

90587414_2773943942641558_2150159769107693568_n

A tavaszi ültetés izgalmas időszak számukra. Ahogy melegszik az idő, és hosszabbodnak a nappalok, elérkezik az ideje annak, hogy a főleg vegetálásra ítélt téli időszak után új életet vigyünk a télikertbe, és buja környezetet teremtsünk, amely aztán egy jól tájolt, hőszigetelt üvegpavilonban – akár fűtés nélkül is – 9-10 hónapon át élvezhető.

Amikor tavaszi kiültetésre szánt növényeket választunk, több tényezőt is figyelembe kell venni. Az első és legfontosabb, hogy olyan kultúrákat válasszunk, amelyek nemcsak elviselik, hanem kedvelik is a télikertre jellemző hőmérsékletet, páratartalmat és fényt. Ezenkívül fontos, hogy olyan növényeket válasszunk, amelyek növekedési szokásaikat és szükségleteiket tekintve kompatibilisek egymással. Például a magas páratartalmat igénylő télikerti növényeket közös beltérbe csoportosíthatjuk, míg a szárazabb körülményeket kedvelő növényeket ajánlatos külön helyre telepíteni.

Eleinte ajánlatos a mérsékelt égöv alatt honos fajtákkal próbálkozni, később egzotikusabb délszaki egyedeket is szaporíthatunk. Így első körben a tavasszal palántázható növények közé tartozik – sok további mellett – a paradicsom, a paprika, a padlizsán, a bazsalikom, a hagymafélék, a káposztafélék, a saláta és a tökfélék. Ezen növények számára az adott mesterséges klíma meghosszabbítja a termőszezont, ezzel biztosíthatjuk a vitaminigényt kielégítő friss zöldségeket családunk számára. A palántázásnál fontos a megfelelő időzítés, a hőmérséklet, a fény, a talaj és a víz.

Zöldségfélék palántázása télikertünkben

Üvegfalú építményünk ideális hely a zöldségfélék palántázására a télvégi-tavaszi hónapokban. Mivel a télikertben mesterségesen szabályozható a hőmérséklet és a fényviszonyok, így a palánták optimális körülmények között fejlődhetnek akkor is, amikor a természetben még nem kezdődött el a sarjadás.

331485924_213468627844074_7615183169117261453_n

Milyen zöldségféléket palántázhatunk télikertben?

Számos zöldségféle termeszthető beltéri körülmények mellett, többek között ezek ajánlhatók:

  • A paradicsom a legnépszerűbb zöldségfélék egyike, amelyet télikertben is termeszthetünk. A paradicsomnak sok napfényre és melegre van szüksége, ezért ideális hely számára a napenergiát hatékonyan hasznosító üvegház. Számos fajta közül választhatunk: cseresznyeparadicsom, koktélparadicsom vagy húsos paradicsom

  • A paprika is egy melegigényes növény, amely jól érzi magát a télikertben. Különböző színű és formájú fajtái termeszthetők akár egész évben otthoni körülmények között. Ajánlottak például a magasabb hőmérsékletet igénylő chili paprika különböző fajtái, a csípős és a nem csípős változatok is.

  • Melegkedvelő az uborka is, jól érzi magát mesterséges környezetben. Mivel kúszónövény, ezért a kipalántázás után idővel támasztékokra, karókra van szüksége.

De említhetjük még a cukkinit és padlizsánt, illetve olyan fűszernövényeket, mint a bazsalikom (jó minőségű talajba ültessük, és rendszeresen öntözzük), a metélőhagyma vagy snidling, a citromfű, a tárkony és az oregánó.

A tavaszi palántázás lépései

 

  • Döntse el, hogy milyen zöldségféléket szeretne termeszteni a télikertben.

  • Töltsön meg palántanevelő edényeket jó minőségű virágfölddel.

  • Ültesse ezekbe a magvakat. A magok ültetési mélysége a zöldségfélék fajtájától függ.

  • Öntözze meg ültetvényeit, ügyeljen arra, hogy a föld mindig megfelelően nedves legyen.

  • A palántaedényeket általában 20-25 °C közötti hőmérsékletű helyen tartsa.

  • Amikor a palánták megerősödtek, kiültetheti őket a télikertbe.

  • Gondoskodjon róluk: fejlődésük során rendszeres öntözésre és tápanyag-utánpótlásra van szükségük.

A palántáról nevelt és télikertbe kiültetett példányok rohamos növekvésnek indulnak, hamar termőre fordulnak. Hozamuk friss, ízletes, és egész évben fogyasztható. Még télen is teremnek, ha létesítménye déli tájolású és kellőképp hőszigetelt – vagy ha kis fűtéssel kiegészíti a befogott napenergia hőhatását.

Hasznosságán túl a zöldségtermesztés szórakoztató és hasznos hobbi, amellyel városlakóként színesítheti mindennapjait.

értékelés