-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A vetésforgó lényege: a növényeket évente előre megállapított és változó sorrendben ültetjük el, hogy elkerüljük a betegségeket.
A módszer lényege: a növényeket évente előre megállapított és változó sorrendben ültetjük el, hogy csökkentsük a növényfajtákra jellemző betegségek kialakulását. Sok olyan kórokozó van, amely a talajban él, és csak bizonyos növényekre jelent veszélyt, így a vetésforgóvall ezek nem tudnak elszaporodni. A talaj is kíméljük, mert nem telítődik el egyfajta trágyával.
Vetésforgó: ezeket jó, ha tudod!
A növények kiválasztásakor azt kell szem előtt tartani, hogy ugyanazt a zöldségfélét ugyanazon a helyen egymás után ne termeljük. Erre azért van szükség, mert a növény saját igénye szerint, egyoldalúan használja fel a talaj tápanyagait, másrészt elszaporodnak a fajra jellemző kórokozók, kártevők.
Legfeljebb 3 év után kerüljön újra ugyanarra a területre a paradicsom, paprika, burgonya, a fejes és a kelkáposzta, karalábé, karfiol, bimbós kel.
Az állati kártevők elszaporodása miatt évenként más-más helyen termeljünk petrezselymet, sárgarépát, zellert, fokhagymát és vöröshagymát.
Figyelembe kell vennünk azt is, hogy mikor trágyáztuk meg a földet. Helyes, ha a szervestrágyázás évében termesztjük a káposztaféléket, uborkát, tököt, dinnyét, burgonyát, paprikát, paradicsomot, zellert. A trágyázást követő évben termeljünk sárgarépát, petrezselymet, retket, vörös- és fokhagymát, salátát és spenótot.
Magaságyás beültetése
Vetésforgó egyszerűen: itt egy egyszerű terv
Egy parcellát osszunk fel 3-4 ágyásra vagy készítsünk ugyanennyi emelt ágyást, és mindegyikben neveljük más zöldséget az alábbi felosztás szerint. Csoportosítsuk az elültetni kívánt zöldségeket, majd évente változtassuk a csoportok helyét.
1. ágyás:
káposztafélék: fejeskáposzta, lilakáposzta, karfiol, kelbimbó, mángold
2. ágyás:
gyökérzöldségek: sárgarépa, burgonya, paszternák, póréhagyma, vöröshagyma
3. ágyás:
paradicsom, cukkini, csemegekukorica, és tök
4. ágyás:
bab és zöldborsó
Veteményes: ezeket a zöldségeket semmiképpen se ültesd, vesd egymás mellé!