-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nagyon fontos, hogy a vöröshagymát érett állapotában szedjük ki a földből. Mutatjuk a legfontosabb jeleket!
Mikor érett a vöröshagyma?
A vöröshagyma körülbelül 90-120 napig tartó növekedési ciklusa után általában érett állapotba kerül. Ezek a jelek utalnak arra, hogy a vöröshagyma készen áll a betakarításra:
-
Levelek sárgulása: Amikor a vöröshagyma betakarításra érett, a levelek sárgulni kezdenek és hervadni. Ez a jel arra utal, hogy a hagyma már elérte a maximális méretét.
-
Hajtások megdőlnek: Az érett vöröshagyma hajtásai (szárai) lehajlanak és elkezdenek megszáradni. Ha a hajtások még mindig függőlegesen állnak, akkor a hagyma további érésre van szüksége.
-
Vékony héj: Amikor a hagyma héja vékony és száraz tapintású, ez egy további jel arra, hogy készen áll a betakarításra.
Vöröshagyma tárolása szedés után
Miután kiszedtük a vöröshagymát a földből, helyes tárolásával hosszabb ideig frissen tarthatjuk.
-
Szárítás: A vöröshagymáknak először alaposan meg kell száradniuk. Hagyjuk őket néhány napig a napfénytől védett helyen, például egy szellős, árnyékos teraszon vagy verandán. Ezzel segíthetünk a külső réteg megszáradásában és megkeményedésében. Régen, nagyanyáink a hagymákat fel szokták fonni.
-
Leszáradt föld eltávolítása: Amikor a hagymák megszáradtak, távolítsuk el a földet vagy a túlzottan szennyezett külső héjat. Óvatosan dörzsöljük le, vagy használjunk egy puha kefét a föld vagy a szennyeződés eltávolítására. Fontos, semmiképpen se mossuk le a hagymákat, mert nedvességet vihetünk be, így a hagymák hamarabb tönkre mehetnek.
-
Tárolóhely kiválasztása: Válasszunk egy olyan helyet a tárolásra, ahol alacsony a páratartalom és hűvös hőmérséklet van. Fontos, hogy a tárolóhely sötét legyen, ellenkező esetben a hagymák hamar csírázásnak indulnak.
-
Légmentesen záródó edények vagy hálók: A vöröshagymákat tárolhatjuk légmentesen záródó műanyag vagy fém edényekben vagy hálókban. A hálók előnye, hogy a levegő átjárhatja a hagymákat, ezáltal csökken a penészesedés kockázata.
-
Rendszeres ellenőrzés: Időnként ellenőrizd a tárolt vöröshagymákat, és távolítsd el azokat, amelyek elkezdenek rothadni vagy romlani. Ez megakadályozza, hogy a rothadás átterjedjen a többi hagymára.