-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A biozöldségek eddig csupán egy elég kis embercsoportot foglalkoztattak, viszont egyre nagyobb lett a kereslet irántunk napjainkban. Sőt sokan kezdtek el otthon saját maguk is kertet művelni. Mindezt annak ellenére, hogy nem feltétlen jelent spórolást a szupermarketekben nagy tételben megtalálható zöldségek megvásárlásához képest a házi termelés. Mi lehet ennek az oka? Járjunk utána!
Vegyszerek az élelmiszerben
Manapság a tömeggyártott élelmiszereket köztudottan tetemes mennyiségű vegyi anyaggal kezelik, amik nem túl jótékonyak egészségünkre nézve. Ugyanakkor talán éppen ezért egyre inkább előtérbe kerül az egészséges életmód, ami magával hozta a biozöldségek iránti kereslet növekedését. Azonban a legtöbb áruházban kínált bioterméket méregdrága áron adják, így sokan saját maguk kezdtek el otthon termelni. Ma már rengetegen kertészkednek, akár a panellakásokban is, ami valljuk be, nem csoda, hiszen a betondzsungelek mélyén igazi felüdülést jelenthet némi természetesség látványa. A szupermarketek által kínált ár töredékéért előállíthatunk különféle biozöldségeket otthonunkban, mindezt teljesen vegyszermentesen. Szinte bármelyik nagyobb áruházban megkaphatunk mindent, ami ehhez szükséges. Például az Alza oldaláról egy füst alatt megrendelhetjük az összes nélkülözhetetlen felszerelést. Nem csoda tehát, hogy egyre népszerűbbé vált a házi termelés.
Nagyipari termelés és vitaminhiány
Számtalan kutatás kimutatta, hogy a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalma évről évre csökken. Ez a nagyüzemi termelés mesterséges eljárásainak tudható be leginkább. A szintetikus anyagok által meggyorsított termelés bár az előállított élelmiszerek mennyiségét növelte, azonban a minőségük itta meg ennek a levét. Nem csoda tehát, ha az ilyen termények fogyasztása nem fedezi vitaminszükségletünket, ez pedig egyenes utat jelent a különféle betegségek számára életünkbe. Így tehát már érthető, hogy miért fordulnak egyre többen a természetes dolgok felé, és miért preferálják a minőséget a mennyiséggel szemben. Ez az okos döntés.