
A zsákos paradicsom termesztése nagyon elterjedt, főleg akkor ideális, ha nincs elég helyünk és gyorsan szeretnénk saját termesztésű paradicsomot szüretelni. Időtakarékos, mert a megvett zsák földbe máris elültethetjük a palántákat!
A zsákos paradicsom termesztésének bemutatása
Szükséges eszközök:
- paradicsompalánta
- zsák komposzt
- olló
- lapát
- üres szemeteszsák
Egy zsák komposzt tökéletesen megfelel a "kis kert" létrehozásához. A zsákos komposztban megmarad a nedvesség, nem igényel kapálást, talajlazítást, gyomlálást sem. Szerezzük be a szükséges mennyiségű komposztot, a paradicsompalántákat, és már neki is állhatunk az ültetésnek.
Tipp: A legjobb, ha ültetés előtt pár órával a palántákat vízbe állítjuk. Így fel tudják venni a szükséges nedvességet.
A komposztzsákot napos helyre tegyük, tegyünk alá egy szemeteszsákot, majd a zsákot fektessük rá. Alaposan igazgassuk el a zsákban a komposztot, hogy egyenletes legyen az eloszlása, majd vágjunk rajta nyílást. Ezt többféleképp megtehetjük: vághatunk egy nagy nyílást hosszában, vagy akár köröket, négyszögeket egymástól kb. 30 cm távolságra.
![]() |
A lapáttal kicsit lazítsuk fel az ültető-közeget, és alakítsunk ki gödröket, ahová a paradicsomot ültetjük.
![]() |
A kialakított gödörbe ültessük el a palántákkat, majd locsoljuk meg őket. Ha nem akarunk kannából locsolni, azt is megtehetjük, hogy a tövek mellé a komposztba teszünk vízzel töltött cserepeket. A cserép alján lévő lukakból a víz a paradicsom tövéhez folyik le.
![]() |
A zsákos termesztés annyira elterjedt, hogy készen is kapható erre a célra használható zsák. Még a nyílások helye is be van rajta jelölve, annyi csak a dolgunk, hogy ollóval kivágjuk a bejelölt részt.
Még a zsákos paradicsom termesztésekor is ügyeljünk a paradicsomot megtámadó betegségekre: