Leander, bougainvillea, citromfa - ennyire bírja a fagyokat

5

Leander, bougainvillea, citromfa, tölcsérjázmin - csak néhány növény, amit teleltetni kell. Mutatjuk, mennyire bírják a hideget!

Dézsás növények téli védelme

Egyes katalógusok az összes balkonnövény számára az októberi (esetleg szeptemberi) behordást javasolják, és azt ajánlják, hogy májusig maradjanak is zárt, fagyvédett helyen. A hat-hét hónapos pincebeli időzés a legtöbb növény számára viszont több kárt hoz, mint hasznot. Erősen visszaveti a növekedést, viszont rendkívül kedvez a kártevők tömegeinek.

Szabjuk ezért a lehető legrövidebbre a telelést, és - az egyes növények fagyérzékenységétől függően - minél később vigyük be és minél hamarabb hozzuk ki azokat a pincéből. Ezzel az eljárással kellőképpen edzetté is tehetjük a növényeinket.

A fagyokra legérzékenyebb növények - először kell védett helyre vinni

A fagyokra legérzékenyebbek növények a meleg égövről származó fajok: a banán, a zsakaranda (Jacaranda), a selyemtölgy (Grevillea), a papírarália (Tetrapanax papyrifer) és a papagájvirág (Strelitzia). Ezeket már az első éjszakai fagy közeledte előtt - gyakran már szeptemberben - védett helyre kell szállítani, ahogy a többi szabadba kitett szobanövényt is vigyük vissza a lakásba.

blossom-bloom-strelitzia-flowers-60899.

A papagájvirág nem szereti a hideget

Fagyokra érzékeny, de kibírja az első hideg estét

Az első fagyokat is megérzi az angyaltrombita (Datura-Brugmansia), a bugenvillea (Bougainvillea), a citrusfélék, a kasszia (Cassia), a kefevirág (Callistemon), a dicsővirág (Tibouchina), a korallcserje (Erythrina) és a délimirtusz (Metro-sideros).

Ezeknek a növényeknek már az első fagy hatására lehull a lombjuk, de komoly kárt a rövid, korai fagy még nem tesz bennük. Mivel a levélzetre a hűvös teleléshez amúgy sincs szükség, ezért ezt a levéihullatást akár természetes tisztogatásnak is tekinthetjük. Ezután mindenesetre vigyük be a növényeket telelni.

Citrusfélék teleltetése>>

pexels-photo-129574.

Citrus sp.

Közepesen fagytűrő növények

A -5 °C-os hideget is elviselik a leanderek, a cserjés margitvirág (Argyranthemum), a selyemmályva (Abutilon), az ólomgyökér (Plumbago), a rozmaring, a mirtusz, a fügekaktusz, a főnixpálma, a Washington-pálma és az akáciák. Ezeket rendszerint akár november elejéig is a szabadban tarthatjuk.

Leander teleltetése kint: ezekre érdemes figyelni!

33529637640_e114bc5815_z

Selyemmályva (Abutilon) Flickr.com (Nev Rimes)

Még ennél is edzettebb fagytűrő növények

Akár -10 °C-ot is átvészel a kamélia, a gránátalma, a babér, a babérsom (Aucuba), az enyvesmag (Pitto-sporum), a gyapjasnaspolya (Eriobotrya), egyes jázminfajok (pl. Jasminum mesnyi, J. officinale), a csillagjázmin (Trachelospermum), az olajfa, a szamócacserje (Arbutus), az araukária (Araucaria) és a kenderpálma (Trachycarpus). Ezeket ráérünk akkor a házba vinni, amikor már igazán teljes erejével megérkezett a tél.

Egzotikus télálló növények>>

12274757946_c9a1b05f29_z

Aucuba - (Fotó FGomez Flickr.com)

 

Az idősebb, nagy dézsába ültetett növények olykor egyáltalán nem könnyű súlyúak. Mozgatásukhoz célszerű kis kézikocsit használni. A selyemmályvát és a gránátalmát érdemes még a tél beállta előtt erőteljesen visszametszeni. A korallcserje (Erythrina) egyéves hajtásait 10 cm-es magasságig  vágjuk vissza. Ezt a növényt  egyébként teljesen szárazon, 5 °C hőmérsékleten kell teleltetni, a helyiség esetleg teljesen sötét  is lehet.

Hova tegyük a nagyméretű dézsás növényeket?

A már említett öt igazán érzékeny, trópusi növényt fűtött szobába vigyük télre. Az összes többi szobanövénynek viszont kedvezőek a balkonnövényeknél már említett, világos pince nyújtotta körülmények, az 5-10 °C körüli hőmérséklet. A legjobb feltételeket természetesen télikertben vagy fagymentes termesztőházban teremthetjük, de ezek hiányában a picében is kitűnően telelhetnek a növényeink.

Tölcsérjázmin (Dipladenia) teleltetése: így biztosan túléli a telet

A nagyméretű növényekkel kapcsolatban gyakran kényszerülünk megalkuvásokra. Gyakran csak egy hűvösebb lakószoba, egy lépcsőház vagy egy garázs jut nekik, és a fényviszonyok ott sem mindig a legjobbak. Emiatt ugyan nem feltétlenül szükséges aggódnunk, mert minél hűvösebb a helyiség (persze csakis a fagypont felett), annál kevesebb fénnyel is beérik a növények. Szükség esetén egy védett terasz vagy a világítóudvar is szóba jöhet.

novenyek-teleltetese

 


Forrás: Növények teleltetése

értékelés