Milyen növényvédőszereket használjunk? - A lepkehernyók elleni biológiai védekezés

Milyen növényvédőszereket használjunk? - A lepkehernyók elleni biológiai védekezés
A kertben a gyümölcsfákat károsíthatja az almamoly, almailonca, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly, a szőlőt a tarka- és a nyerges szőlőmoly, míg a zöldségféléket a káposzta bagolylepke, gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly. Az ellenük való védekezés nem egyszerű. A cél az, hogy még azelőtt elpusztítsuk azokat, mielőtt befurakodnának a termésbe. Lássuk mivel és hogyan!

Ezt különböző vegyszerek, felszívódó mérgek nélkül is megoldhatjuk, sőt egy-egy kártevő esetében akár két környezetbarát módszer közül is választhatunk.

Kezdjük az almamollyal, ami egy kemény ellenfélnek számít az almások körében.

Ellene védekezhetünk Dipel-lel és Madex-szel is. A védekezés sikerességének alapját mindkét esetben a helyes időzítés adja. Ezt feromoncsapdával végezzük. Ugyanis az első nagyobb fogásszám után kb. egy héttel várható a tömeges lárvakelés. A Dipel és a Madex esetében pedig a fiatal L1-L2-es lárvák a legérzékenyebbek a készítményre.

A Madex granulovírusokat tartalmaz. Ezek a vírusok a természetben is előfordulnak és olyannyira fajspecifikusak, hogy csak és kizárólag az almamoly lárvákat pusztítják el. A lárvának meg kell ennie ezeket a vírus részecskéket és ezt követően fertőzésben fognak elpusztulni. Amelyik lárva nem fogyasztott eleget a készítményből ahhoz hogy gyorsan elpusztuljon, a későbbiekben, bábozódásig az is elpusztul a lappangó vírusfertőzésben. Ezzel a következő almamoly nemzedék létszámát is csökkenti ez a szuperszelektív környezetbarát készítmény. Az ajánlott dózisa 10 liter vízbe 2-5 ml. A többi gyümölcsmoly, illetve az almailonca ellen Dipel-lel védekezhetünk.

 

 

almailonka
Almailonca kártétel

 

 

Ugyancsak érdemes feromoncsapdát használni a kertben, mert így tudunk célzottan védekezni, elkerülve a felesleges kezeléseket, ezáltal spórolva a védekezés költségén. A Dipel-es kezelést is az első nagyobb fogási eredmény után egy héttel kell elvégezni, majd 7-10 nap múlva megismételni azt. E készítmény Bacillus thuringiensis toxinkristályokat tartalmaz, melyek a fiatal lárva belében feloldódnak, perforálják azt, minek következtében a lárva elpusztul. A készítmény élelmezés egészségügyi várakozási ideje 1 nap, tehát a szüret során is lehet alkalmazni, anélkül, hogy szermaradvány lenne a termésben. A szükséges dózisa 10 liter vízhez 20-40 ml Dipel ES, vagy 20-40 g Dipel WP.

 

A zöldségfélék közül a paradicsomot, paprikát, káposztaféléket, babot, csemegekukoricát gyakran károsítják lepkekártevők, úgymint káposzta bagolylepke, gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly.

 

 

ukacos szilva
Kukacos szilva

 

 

Ellenük is használható a Dipel. A kezelést minden esetben 7-10 nap múltán meg kell ismételni. Így teljesen környezetbarát módon termesztett, szermaradványok és kukacok nélküli zöldségeket tudunk kertünkből fogyasztani. A növénytermesztés során felmerülő egyéb problémákra is van környezetbarát megoldás.

értékelés