-
Asszisztens
-
Kőműves
-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ősszel felmerülhet bennünk a kérdés, mikor és hogyan metsszük meg a rózsát. Mutatjuk, mire kell figyelni.
Rutinos rózsametszővé válni időt és gyakorlást igényel, de ne felejtsd el, hogy nem elégséges pusztán az elhalt részek lemetszése. Nagy az egyet nem értés a rózsaszakértők között abban, hogy hogyan és mikor metsszük meg a rózsákat. Az általánosan elfogadott vélemény az, hogy a legtöbb, lemetszett ág gyorsan visszanő, új hajtásokat hoz és a metszéssel megakadályozzuk a növény elburjánzását.
Rózsa metszése: miért van rá szükség?
- Hogy elősegítsük az új hajtások és virágok növekedését
- Hogy eltávolítsuk az elhalt hajtásokat és ágakat
- Hogy javítsunk a légáramláson a növény körü
- Hogy formás alakzatot adjunk a növénynek
A metszéshez szükséges eszközök
- Ágmetsző ollók
- Hosszúnyelű metszőollók
- Vastag kesztyűk (lehetőleg hosszúak) Ha nincsen hosszú vastag kesztyűd, akkor egy vastagabb pulóver is megteszi egy erősebb kesztyűvel.
A rózsametszés alapjai: ezekre figyelj!
- Használj tiszta, éles eszközöket.
- A növényt egészében nézd, de a metszést a növény tövétől kezd.
- Úgy metssz, hogy a rózsabokor belseje is elegendő napfényt kapjon és jól átjárhassa a levegő.
- A metszést 45 fokos szögben végezd a vessző felső részén kb. fél centire egy kifele néző rügy felett.
- Bizonyosodj meg affelől, hogy vágás felülete sima (nem egyenetlen) legyen.
- Távolítsd el az összes letört, elhalt, pusztuló vagy beteg ágat (minden olyan ágat amely száraznak, elszáradtnak vagy feketének tűnik.
- Vágd addig, ameddig a vessző belseje nem fehér színű).
- Távolítsd el minden olyan gyenge vagy sokágú hajtást amely vékonyabb egy ceruzánál.
- Fedjük be a vágás helyét fehér ragasztóval.Távolítsuk el az elszáradt levélzetet.
Mikor metsszünk? Tavasszal vagy ősszel?
A metszés időpontja függ a rózsa fajtájától és az égövtől ahol nő. A legtöbb rózsa metszése tavasszal történik, a forsythia virágzásával egy időben, amely azt jelzi, hogy eljött a metszés ideje. Ha nincs forsythiád, akkor azt figyeld, hogy mikor kezdenek a levél rügyei duzzadni, vagyis amikor a vesszőn lévő dudorok megnőnek és bepirosodnak.
A hibrid tearózsák a legkényesebbek, ami a metszést illeti. Ha nem tudod milyen fajta rózsád van, figyeld meg a növényt egy egész évszakon keresztül. Metszeni akkor kell, amikor a növény még nyugalmi állapotban van, tehát figyeld a pirosas dudorok megjelenését. Ha a növény korán virágzik a tavalyi vesszőkön, ne metszd meg csak virágzás után.
Íme, néhány általános metszési tanács a rózsa típusa szerint
Egyszer virágzik új hajtáson
Modern örökké-virágzó rózsák és Floribunda: Ezek a rózsák az épp aktuális évbben nőtt új hajtáson virágzanak a legjobban. Metszd meg tavasszal (1,5 cm - től 1,7 cm-ig) a vesszőket és távolítsd el az öreg fás szárakat. Hagyj meg 3-5 egészséges vesszőt egyenletesen elosztva a növény körül. Vágd őket különböző magasságúakra 46 cm-től 61 cm-ig , hogy elősegítsd a folyamatos virágzást.
Hibrid Tearózsák és Grandiflora: Ezek szintén az új ágakon virágzanak és kora tavasszal kell őket megmetszeni. Távolítsd el az elhalt vagy a gyenge ágakat. Alakíts ki váza alakzatot a megmaradt szárakból úgy, hogy eltávolítod a középső töveket és minden olyan ágat amely befelé nő. Aztán csökkentsd a megmaradt tövek hosszát 1,30 cm-rel egészen 46-61 cm-ig. A régebbi, erősebb töveket hagyd egy kicsit hosszabbra, mint az új hajtásokat.
Egyszer virágzik régi vesszőn
Futórózsa: Metszd meg azért, hogy eltávolítsd az elszáradt vesszőket, vagy hogy alakítsd formáját és ne engedd bokrosodni. A futórózsák csak egyszer virágzanak és rögtön a virágzás után már lehet metszeni, akár 5-8 cm-rel is visszametszhetjük őket. Akár ősszel is.
A futórózsa gondozása, metszése ősszel - ezekre figyelj!
Többször virágzik
Modern cserjés rózsák: Ez a csoport ismétlődően virágzó; az érett de nem öreg, fás töveken virágzik. Hagyd megmetszetlenül az első két évben, hogy életerejét fokozd, aztán használd az „egyharmados" módszert . Minden évben vágjuk vissza a bokor idős hajtásait egyharmadával (továbbá minden elhalt, beteg vagy pusztuló vesszőt).
Kúszórózsák: A kúszórózsák ismétlődően virágozhatnak. Metszd őket korán, hogy távolítsd el a tél okozta károkat és az elhalt ágakat. Metszd őket virágzás után, alakíts formájukat,ne engedd túlburjánzani őket.
Bourbon és Portland rózsák: Ezek a fajták ismételten virágzanak, úgy az új mint a régi vesszőkön egyaránt. Metszd őket, hogy eltávolítsd az elhalt vesszőket még a virágzás előtt. Alaposabb metszést és alakformázást az első virágzás után ajánlatos elvégezni.
Minimális metszést igényel
Alba, Centifolia, Damaszt, Gallica és Moharózsák: Ez a csoport csak egyszer virágzik, az idős vesszőkön hoz virágot és egyáltalán nem igényel sok metszést. Metszd csak azért őket, hogy eltávolítsd az elhalt vagy vékony vesszőket és hogy szép formájúra alakítsd. Csak virágzás után metszendő.
Miniatűr rózsák: Csak alakformálás céljából metszd őket. Virágzás után vágd vissza egy kifelé néző rügy felett.