Az orgonamoly, Podosesia Syringae komoly kértevője lehet az orgonának, a fagyalnak és az olíva család más tagjának. Szintén megtámadja a kőrist, (Fraxinus), amelynél a kőris moly néven ismert. Egy ehhez hasonló megjelenés a csíkos kőris moly,P. aureocincta . Ez csak a kőrist támadja meg. A sérült, vagy stresszhatásnak kitett fák sokkal érzékenyebbek, mivel a lárvákat szinte mindig a sérülésbe, vagy mellé teszik le és ez könnyű bejáratot biztosít a növénybe.
Egy súlyos fertőzöttség rövid időn belül megölheti a növényt, míg a lassú de folyamatos fertőzések legyengítik a fát, a halálát okozva ezzel később. A molylepkés fertőzések bejáratot biztosítanak a Polyporus versicolor gombának, ami tönkreteszi a fát.
A fertőzés tünetei
A molylepke támadása általi tünetek egyike egy enyhe nedvszivárgás a rovar ürülékével keveredve, a lárvák belépési helyénél. Később, a " fűrészpor" felhalmozódik a bejáratnál, valamint a földön, amint a lárvák az alagútjaikat takarítják. A levelek gyakran elfonnyadnak, és barnás - vöröses színűvé válnak, ágai pedig elpusztulnak. A bejárati nyílások szabálytalan formájúak az alagút aljánál és gyakran társulnak a törzs és az ágak horpadt, üszkös részeihez. A csúcsbéli kijáratok kerekek, és gyakran jönnek ki belőle csupasz báb bőrök. A teljes alagutak körülbelül 7-8 cm hosszúak, átmérőjük 1-2 cm. A fertőzött ágaknak szintén lehetnek duzzadt részei, berepedezett fakéreggel, ami leszakadt a fáról.
Az orgonamoly
A kifejlett orgonamoly nappali lepke, amely nagyon hasonlít a darázsra. A színe változó, fekete - sárgától a narancssárga - barnáig, átlátszó szárnyakkal.
A molylepkék márciusban és áprilisban kezdenek el kijönni a fakéreg alagútjaiból. A nőstények egy hétig élnek, tojásaikat a fakéregbe, sérülésekbe, vagy azok mellé téve le. A tojások lapítottak, oválisak. A fiatal lárvák a fakérget rágcsálják. Az érett lárva krém színű, feje barna és körülbelül 2 cm hosszú. Érett lárvaként telel ki, és bábbá változik át a fakéreg alatti alagutakban. Évente általában egy generáció jön létre.
Hogyan védekezzünk a molylepkék ellen?
Metszés. Vágjuk le, és pusztítsuk el a fertőzött ágakat, ha a fertőzés kicsi. A talaj szintjétől legmagasabban található ágak metszéssel történő frissítése hatékony lehet. Kerüljük a metszést, amikor a molyok már aktívak.
Távolítsuk el a lárvákat. Szedjük ki a lárvákat egy éles késsel, és óvatosan helyezzünk az alagútba egy drótszálat.
Steinernema carpocapsae fonalférgekkel szórjuk be a bejáratokat.
Használjunk vegyszereket, ha szükséges. A kezelést április közepén, vagy végén kell elkezdeni, amikor a molylepkék elkezdenek repülni. A feromon csapdák hasznosak a molylepkék tevékenységének megfigyelésére.