Így védd meg a diót: újabb permetszert lehet bevetni a dióburok-fúrólégy ellen

A dió megfeketedését a  dióburok-fúrólégy okozza, amely ellen újabb permetszert engedélyeztek itthon.

Dióburok-fúrólégy permetezése

Zsigó György növényorvos legutóbbi felhívásában úgy fogalmazott, örömmel írtam a Combi-protec adalékanyagról, mely az ülttevényekben már bizonyított a nyugati dióburok-fúrólégy elleni küzdelemben. Sajnos nem találom a gazdaboltok polcain és a kisebb kiszerelése sem született meg (jelenleg 1 és 5 literes változatban engedélyezték).

Jó hír, hogy a Coragen 20 SC rovarölő szer, ún. szükséghelyzeti engedélyt kapott a nyugati dióburok-fúrólégy ellen. Mellékelem a hatósági engedélyokiratát. III. kategóriás, évente két alkalommal használható, 21 napos éllemezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkezik.

dioburokfurolegy

A dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson)

Az Amerikában honos dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson) az 1980-as években került Európába. Magyarországon az első példányokat 2011-ben, Kőszeg környékén találták meg a Nyugat-Magyarországi Egyetem szakemberei. A kártevőt a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2012 nyarán azonosította.

Dióburok-fúrólégy rajzása

A kártevő nyár közepén, a még zöldszínű dió termésburkára rakja a tojásait, egy nőstény akár 400 tojást is lerakhat. A termésfelületen - a zöldburkon - ekkor még csak apró, fekete pontok, szúrásnyomok figyelhetők meg. A tojásból kifejlődő lárvák a külső zöldburok húsából táplálkoznak, ezért a burok elnyálkásodik, elfolyósodik, később megbarnul, megfeketedik. A termésburok rátapad a dió kemény héjára, megpenészedik, vagy idő előtt lehull a fáról, így a termés fogyasztásra alkalmatlanná válik.

értékelés