-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A szőlő-levélatkák kártétele
Szőlőültetvényekben és gyümölcsösökben gyakran okoz kárt a kétfoltos- és a piros takácsatka, valamint a szabad szemmel nem látható apró levélatkák.
A szőlő-levélatkákra jellemző, hogy csak nőstény egyedekből áll a populációjuk és szűznemzéssel nagyon gyorsan fel tudnak szaporodni. Kifejlett formában, csoportosan a rügypikkelyek alatt telelnek át. Tavasszal, amint megindul a nedvkeringés a szőlőben, átvándorolnak a duzzadó rügyekre, hajtásokra, levelekre. Szívogatásukat a levél fonákon végzik. Szabad szemmel nem láthatóak, de szívogatásaik helyén sárgászöld foltok jönnek létre, a levelek deformálódnak. A hajtások gyengén fejlődnek és sok hónaljhajtás képződik, rövid ízközökkel. A virágzatok kicsik maradnak, vagy akár le is száradhatnak. Összességében terméskiesést és hosszú távon a szőlőtőke kipusztulását eredményezhetik az által, hogy évről évre gyengébb vesszők képződnek és nem lesz ellenálló a téli faggyal szemben.
Typhlodromus pyri nevű ragadozó atka
Hogyan gyűjthetjük be a ragadozóatkát?
A Typhlodromus pyri egy őshonos ragadozóatka faj Magyarországon. Cégünk kidolgozta tömeges begyűjtésük módszerét, ami abból áll, hogy minden ősszel, mikor a megtermékenyített nőstény egyedek telelésre vonulnak, filccsíkokba gyűjtjük őket. A téli +10 Cº alatti hőmérsékleten inaktívak, így szállíthatóak egyik ültetvényből a másikba. A filccsíkokat spárgával, vagy iratkapoccsal erősíthetjük fel a szőlőtőkére, vagy a gyümölcsfa ágára. Tavasszal, a hőmérséklet emelkedésével lassan előbújnak a ragadozóatkák és megkezdik táplálkozásukat és peterakásukat.
Filccsík az almafán
Hogyan helyezzük fel a gyümölcsfákra, szőlőkre a ficcsíkokat?
Szőlő ültetvény esetében minden második, vagy minden harmadik tőkére érdemes egy filccsíkot helyezni, s idővel, ahogy a vegetáció során összeérnek a hajtások, átterjednek majd a szomszédos tőkére is a ragadozóatkák. Gyümölcsfák esetén a szüksége filccsík száma függ a fák térállásától. Tág térállásnál fánként legalább 2-3 db szükséges, míg intenzív ültetvény esetén elég fánként 1-2 filccsík. Egy filccsíkban 20-50 db megtermékenyített nőstény ragadozóatka van.
Ficcsík a szőlőn