-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A rózsalisztharmat a rózsa leggyakrabban előforduló gombás betegsége. Igaz, hogy könnyen felismerhető, de a legjobb mégis az, ha időben elkezdünk védekezni ellene. Lássuk, mit kell tennünk!
Miről ismerjük fel a rózsalisztharmatot?
A rózsalisztharmat által okozott első, már távolról is jól megfigyelhető elváltozásokat a fiatal leveleken láthatjuk. Ezek kanalasodnak, meggörbülnek, majd a felületükön fehér, lisztszerű gombafonal bevonat jelenik meg. Később a károsított levelek besodródnak, törékennyé válnak, és a felületükön a lisztes bevonat is szürkésvörösre színeződik. Erős fertőzés esetén a levelek teljesen elszáradnak.
Hogyan alakul ki a rózsalisztharmat?
A fertőzés a rügyekben áttelelt gombafonalakból és a gombafonalakon képződött pontszerű, fekete termőtestekből indul ki. A párás meleg, a zsúfolt növényállomány, a fényhiány, a túlzott nitrodénadagolás, a hideg talaj, mind-mind valóságos melegágyai a rózsalisztharmatnak. Ilyen körülmények között járványszerű betegséget okozhat.
A fertőzés szembeötlő, könnyen észlelhető, a lisztes bevonat a csészelevelekre, a hajtásokra és a tüskékre is kiterjed. A hajtásokon gyakran előforduló rózsapajzstetű fehér telepei kicsit emlékeztetnek a lisztharmatra. De ez könnyen eldönthető, mert a pajzstetvek kolóniája nem annyira összefüggő, és jól látható pajzsokból áll. Ezek a pajzsok könnyedén lekaparhatóak, és a pajzs alól előjönnek a narancssárga vagy halványpiros állatok.
Hogyan védekezzünk a rózsalisztharmat ellen?
Gyűjtsük öszze a lemetszett, beteg vesszőket, és a lehullott lombokkal együtt égessük el. Már a rügyfakadás előtt kezdjük el a permetezést. Lisztharmat ellen a kéntartalmú készítmények a hatásosak. Rügypattanás előtti permetezésre a téli hígítású mészkénlé is számításba jöhet. Különösen akkor célszerű az alkalmazása, ha az atka-pajzstetűfertőzés is jelentős. Rügypattanás előtt töményebb permetlevet készítsünk. Nyáron kéthetente permetezzünk. A permetezés bőséges, lemosásszerű legyen.
A lisztharmat elleni felszívódó permetszerek 2020-ban:
- Score 250 EC,
- Topas 100 EC,
- Dagonis
- Cyflamid.
A felszívódó készítményekkel szemben gyorsan kialakulhat a gombákban a rezisztencia. Ezt megakadályozhatjuk, ha időnként kén tartalmú kontakt szerekre váltunk, vagy ha ezeket keverjük a felszívódókhoz.
- Thiovit Jet
- Tiosol
- Cosavet DF
- Kumulus