-
Értékesítő
-
sofőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Eladó | Szolnok
2024. 12. 02
-
IT data engineer
2024. 12. 02
-
Minőségellenőrzési munkatárs
2024. 12. 03
-
Könyvelő gyakornok
2024. 12. 03
-
Játékbolti kisegítő
2024. 12. 03
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Fitoftóra penész a kabakosoknál, a paprikáknál és a paradicsomnál
A fitoftóra számos különböző fajtája okoz gyökér, korona és termésrothadást a kabakosoknál, a paradicsomnál, a paprikánál és a padlizsánnál. A gyökér és a koronarothadás kimondottan ártalmas, mivel az egész növény összeomlik. Amikor a kór megjelenik a kabakos termésen, egy fehéres szürkés lisztszerű daganat jelenik meg a felületén. Ez a patogén fertőzés szaporodó szakasza, amely lehetővé teszi a spórák eső általi elterjedését. A paradicsomon egy kemény barna „vadgesztenye szerű" elváltozás jelenik meg azon a termésen, melyik a földdel érintkezik. A fertőzött talajba való ültetés, főleg nedves körülmények között, a palánta elrothadásával jár.
A fitoftóra egy földben keletkező gomba, így képes hosszú évekig is megmaradni a talajban. Arra kell vigyázni, hogy a kórokozók ne terjedjenek el más területre is. A fitoftóra függ a talaj bőséges nedvességétől, és csak akkor tud betegséget okozni, ha nedves a talaj. Miután a talaj több órán keresztül át van itatódva, a mozgékony rajzó vagy zoospórák elszabadulnak. A rajzó spórák a talajban vagy a talaj felületén található élő növényekhez vonzódnak. Amikor a föld nedvességtartalma korlátozott, a fitoftóra kis mértékben, vagy egyáltalán nem okoz betegséget.
A Phytophthora capsici a leggyakoribb fitoftóra fajta, amivel találkozhatunk, de a Phytophthora parasitica, a Phytophthora cactorum és más fajok is megjelenhetnek alkalmanként. A Phytophthora parasitica-nak meglehetősen széleskörű a gazdaszervezete, magába foglalja a babot, a padlizsánt, a sárgadinnyét, a hagymát, a petrezselymet, a paprikát, a rebarbarát, az epret, a sütőtököt, a paradicsomot, a dohányt, a fehérrépát és a görögdinnyét.
Mivel némi változás van a fitoftóra fajták gazdaszervezetében, jó tudni milyen fajták vannak jelen. Mindamellett a gazdaszervezetek listája, amelyekben ezek és más növények kórokozói vannak, nem teljes, mivel alkalmanként új gazdaszervezeteket találnak. A beteg növények vizsgálatakor a fitoftóra felismerése néhány napot vesz igénybe, de a fajok felismerése hetekig is eltarthat.
A fitoftóra elleni kezelés
- Kerüljük az érzékeny termések fertőzött talajba való ültetését. Bizonyos időközönként ültessünk a talajba kukoricát, vagy kis gabonaszemeket. Ha nem lehetséges, kövessük az alábbiakban leírt termesztési útmutatót.
- Ahol a korona rothadása a gond, ültessünk paprikát kupola alakú felásott ágyásokba. Ez segít a talajnak, hogy gyorsabban száradjon ki az eső után. A felásott ágyások, amelyek középen vagy a növény körül megereszkednek nem hatékonyak. Miután kialakítottuk az ágyásokat, fontos, hogy hagyjuk a vizet a sorok végén lefolyni. Az emelt ágyások nem jók az indás növényeknek.
- Bizonyos talajokban, indokolt lehet a vízelvezető rendszerek bevezetése. A mélyszántás egy V-alakú eke segítségével megnövelheti annyira a vízelvezetését, hogy minimálisra csökken a fertőzés. A kabakosoknál lazítsuk meg az altalajt a sorok közt, mielőtt a termések indái elhalnának.
- Ne használjunk műanyag talajtakarást, hacsak nincs kapcsolatban a kupola alakú ágyásokkal.
- Miután fitoftóra által fertőzött talajban dolgoztunk, mossuk le a talajt az eszközökről. Először mindig a tiszta területeken dolgozzunk.
- Ha a tüneteket egy kis területen észleltük, a tárcsázás megéri a fáradságot.
- Rendszeresen ellenőrizzük a földeket tünetek után kutatva, főleg heves esőzések, leginkább olyan területeken, ahol rossz a vízelvezetés.
- Egyetlen gombaölő szer sem bizonyult kellően hatékonynak a fitoftóra betegség elleni harcban, de ha más termesztési eszközzel együtt használjuk, akkor eredményes lehet.
Javasolt gombaölő szerek:
Réz-hidroxid (Kocide): 50 - 75 ml/300 négyzetméter. Csak azokra a betegségekre ajánlatos, amelyek a levelek kihajtásakor és a termés fázisban jelennek meg. Ne használjuk olyan oldatban, melynek a pH értéke kisebb 6.5-nél, mivel az növénymérgezéshez vezethet.
Dimethomorf és mancozeb (Acrobat 50 WP): 170 gr./A. Kezdjük el a használatát még a tünetek megjelenése előtt, és 5-10 napos időközönként ismételjük meg attól függően, hogy az időjárási körülmények kedvezőek-e vagy sem, és hogy a tünetek jelentkeztek-e már. Keverjünk össze egy tartájban gombaölő szert (klórtalonilt vagy manebet). Szezononként ne használjük 5 alkalomnál többször ezt a fajta szert.
Hidrogén-dioxid (Oxidate): 2 - 4.5 l/A 225-900 liter vízzel. Gyorsan megöli a fertőzött spórákat.
Mefenoxam: 0.5 l/A. A paprika koronarothadásának fázisában és a paradicsom gyökerének/termésének rothadásakor használd. Használhatod a növény kikelése előtt vagy után, az a lényeg, hogy utólag még tervezz be két kezelést 30 napos időközönként.
A foszforsav (Fosphite) mono- és di-kálium sói: 0.5-1.5 l/A 450 liter vízben. Alkalmazd a betegség kialakulása előtt és folytasd 2-4 hetes időközönként. Használd nagyobb arányban, amikor a betegség súlyos. Szezononként ne használd több, mint 6 alkalommal.
Nátrium-, kálium-, ammónium-foszfátok (Phostrol): 1.5 - 2.5 l/A. Akkor kezd el használni, amikor a körülmények kedveznek a betegség kialakulásának, és folytasd 7-14 napos időközönként. Ahol a betegség nagyon elterjedt, használj magasabb koncentrációjú szert és rövidebb időközönként permetezd be őket. A Phostrol más termékekkel való keverése megnövelheti a sótartalmat és a termés leégését.