-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A Fusarium oxysporum gombák hatása a növényekre
A Fusarium oxysporum gombák különböző fajai okozzák az uborka (cucumerinum), a dinnye (melonis) és a görögdinnye (niveum) szállítóedényeinek elhervadását. A görögdinnye kórokozó anyagai megfertőzhetik a tököt. A betegség tünetei a növény korától, a gazdaszervezettől, a környezeti tényezőktől, a talajban található kórokozó mennyiségétől és a kórokozó baktériumtörzsek agresszivitásától függően változnak. A magról nőtt növények palántadőlést és alsó szárfertőzést kaphatnak.
Az edényes hervadás tünetei a levélzet tompa zöld elszíneződésével, az idősebb levelek elsárgulásával és az ideiglenes elhervadásával jelentkeznek először. A tünetek először a növény egyik oldalán bukkanak fel. A betegség fejlődésével a hervadás minden levelet és új hajtást érinthet, a növény elsatnyul és nem növekszik rendesen. A levelek elüszkösödhetnek és elszáradhatnak, az indák összeeshetnek és elfonnyadhatnak.
Egy másik különálló F. oxysporum patogén anyag gyökér és szárrothadást (radicis-cucumerinum) okoz. A tünetek sárgásbarnás/barnás kóros elváltozásként jelennek meg a növény csúcsán és a felső gyökereken. A fertőzött növények nem növekszenek rendesen és elpusztulhatnak.
A Fusarium oxysporum kórokozó |
A korona és a termés rothadása elsődleges probléma a töknél, és a sütőtök esetében és komolyan befolyásolhatja a termés minőségét. A patogén fertőzés, Fusarium solani f. sp. Cucurbitae, a palánta és az idősebb növények koronáját és gyökér szöveteit fertőzi meg vizenyős kóros elváltozásokat okozva a koronákon és a felsőbb gyökereken, amelyek a talajvonalhoz közel vagy alatta vannak.
A károsodás megbarníthatja és hervadást valamint a növény elpusztulását okozhatja. A termésnek azon a felén, amelyik a talajjal érintkezett barna, kemény, száraz és beesett elváltozások lesznek. Az elváltozások koncentrikus körökben jelenhetnek meg és kemények maradnak, hacsak egy másodlagos organizmus meg nem támadja őket.
Minden fusarium kórokozó a magból és a földből fertőz.
A hervadásért felelős kórokozók hosszú ideig kitarthatnak a földben szaprotróf (szaprobionta) vagy klamidospóraként. A hervadást okozó kórok sokkal komolyabbak a homokos, porózus talajban, melynek magas a nitrogén tartalma és a savas pH értéke. A Fusarium betegségek bármikor elszaporodhatnak, amikor a növényt kedvezőtlen növekedési körülmények vagy bősége termés éri.
A fusarium kezelése:
- Ültessünk ellenálló növényeket. Mivel ez a fertőzés számos fajnál jelen van, meg kell ismernünk a túlsúlyban lévő fajt.
- 3-4 évenként váltogassuk a kobakosokat.
- Vessünk igazolt, betegségmentes vetőmagokat.
- Kerüljük a fertőzött talaj mozgatását eszközzel, vagy vízzel.
- A talaj fertőtlenítése kezdetben hatásos, de a talaj gyorsan újratelepül.