-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A paprika termesztése során számos kórokozóval kell szembe néznünk a palántaneveléstől kezdve a kiültetésen át egészen a termésérlelésik. Lássuk melyek a paprika legfontosabb betegségei és hogyan védekezhetünk ellenük.
Paprika palánta betegségei
Palántadőlést okozó gombák:
- rizoktónia (Rhizoctonia solani)
- pítium (Pythium debaryanum)
Mindkét gombafaj a talajból fertőzi meg a növényt: a palánta hiányosan kel ki majd a paprika szára vizenyőssé válik, elvékonyodik és a palánta kidől - ahogy a betegség neve is leírja. Nyirkos, nedves levegőtlen talajban fordulnak elő leginkább e kórokozók, súlyos károkat okozva a palántaneveldében.
Védekezés: Évente érdemes cserélni a palántanevelő helyek talaját vagy talajfertőtlenítést kell végezni gőzzel vagy gombaölőszeres beöntözéssel. A palántákat is permetezni kell palántadőlés elleni gombaölőszerrel.
Ugyancsak a talajból fertőzhet a fuzárium és verticillium nevű gombák, melyek a növény hervadását okozhatják akár palánta korban akár a későbbiekben.
Paprika betegségei szabadföldben
Vírusos betegségek
A paprikapalánta kiültetése után fokozatosan megjelenhetnek a zöld növényi részeken a vírusos betegségek. Legalább 6-7 különböző vírus támadhatja meg a paprikát, melyet leginkább a levéltetvek terjesztenek, vagy vírusfertőzött maggal kerül az állományba.
Csak megelőző védekezés ismert: vírusrezisztens fajták termesztése, védekezés a vírusvektor kártevők (levéltetvek, tripszek) ellen, nagyobb izolációs távolság a növények között, a beteg palánták eltávolítása, talajfertőtlenítés.
- Paprika újhitűség - levelek lekeskenyednek, asszimetrikussá válnak, tölgyfalevél mintázatúak lesznek, a növény bokros növekedésű lesz, termések torzulások lépnek fel
- Paprikamozaik - leveleken sötétzöld foltok, bogyón nekrotikus elhalások, rücskösség
- Paprika érszalagosodás -kivilágosodnak a levélerek, fodrozódnak a levelek, a növény elpusztul
- Paprika sárga mozaik - leveleken sárga elszineződés alakul ki, gyűrűs foltok jelennek meg, a termés deformálódik
- Paprika klorotikus foltossága - elterjedt kórokozó, csökken a tő növekedése, torzulnak a levelek, a termés. A tripszek terjesztik, melyek a környező évelő gyomnövényeken marad fenn. Védekezni ellenük kell.
- Paprika gyökérnekrózis - gazdaságilag nem jelentős,
- Paprika sárga érmozaik - érközi mozaikfoltok a leveleken
Paprika sztolbur (Potato stolbur phytoplasma)
A vírusos megbetegedéshez hasonló csökkent növekedést, klorotikus levélelszínezősét, levélhullást tapasztalhatunk e betegség kapcsán is. Száraz nyarakon a tömegesen elszaporodó kabócék terjesztik, megbetegíti a paradicsomot, burgonyát is, ezért egymáshoz közel ne ültessük ezeket a fajokat.
Védekezés: kabócék elleni védekezés ajánlott
Baktériumos levélfoltosság és levélhullás (Xanthomonas campestris pv. versicatoria)
Tünet: A paprika növény minden részén előforduló betegség: a levelen kezdetben apró, világos, hólyagos foltok láthatók, majd barna szegélyű, szabálytalan foltokká nőnek, a levelek sárgulnak, lehullanak, a növény felkopaszodik. Virágfertőzés esetén a virágok is lepotyognak. A termésen barna varas alakzatok fejlődnek.
Magas hőmérséklete és páratartalom kedves a baktérium elszaporodásának, járványszerű fellépése esetén komoly veszteséget okozhat. A baktérium a vetőmagon és a fertőzött növényi maradványokon a talajban telel át.
Védekezés: egészséges (csávázott) vetőmag, több éves vetésváltás, permetezés réztartalmú gombaölőkkel vagy kasugamicin hatóanyagú permetszerrel. Bővebben itt>>
Baktériumos levélfoltosság (Pseudomonas syringae)
A paprika és a dinnyék betegsége. Általában a baktérium alacsony hőmérsékleti igényűek, inkább Nyugat-Európában okoznak nagyobb kárt és a hűvüs időben legyengült növényállományt támadja. Gyakori, ha a magas hőmérsékletet hirtelen hűvös idő váltja fel (június elején)
Tünetek: a leveleken perzselt, kifehéredő apró foltok jelennek meg, amig később elsárgulnak, lehullanak. A fiatal fejlődő hajtáscsúcs elfeketedik, mintha perzselés okozta volna.
Védekezés: mint a Xanthomonas baktérium ellen, leginkább a betegség megjelenése előtt megelőző kezelés ajánlott Kasumin vagy Champion szerekkel.
Paprika lisztharmat (Leveillula taurica)
Főleg hajtatóházban jelentkező betegség, mivel a gomba magas hőmérsékleten (+28°C) jelentkezik.
Tünetek: a levélen sárgászöld foltok a levél színén, a fonákon a levélerek által határolt részeken vékony bevonat. Később a levelek kanalasodnak, lehullanak.
Védekezés: mivel a gombafonalak a levél szövetein belül fejlődnek, csak szisztémikus (felszívódó szerrel) védekezhetünk ellene hexakonazol és mikrobutanil hatóanyagokkal.
Feoramuláriás levélfoltosság (Phaeoramularia capsicola)
Az előző gomba "testvére" magas hőmérsékletű és páratartalmú hajtatóházban jelentkezik illetve a trópusokon szabadföldön is.
Tünetek: csak a levélen sárgás foltok, melyek később beszáradnak. A levél fonákán foltszerűen elhelyezkedő gombagyepről felismerhető. Később itt is kanalasodnak és lehullanak a levelek.
Védekezés: mikrobutanil hatóanyaggal
Bogyófoltosságot okozó gombák
- Alternaria alterata
- Colletotrichum sp.
Tünet: A termés felületén okoznak barna, fekete penészes foltokat, a termés belsejében fekete penészcsomók találhatók, a paprika húsa keserű ízűvé válik.
Védekezés: rezisztens fajták ültetése, a fertőzött növénymaradványok megsemmisítése, vetésváltás, megelőző gombaölőszeres védekezés (cineb, mankoceb) hatóanyagokkal.