-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha csapadékos és enyhe a tavasz, akkor semmi nem menti meg a szőlőnket a betegségtől, csak a permetezés. Összefoglaltuk a kiskerti teendőket.
Lopja a szőlőt! Eső után támad a szőlőben a peronoszpóra
A szőlő legveszedelmesebb kórokozója a peronoszpóra, aszályos években szinte nem is kell vele foglalkoznunk, csapadékos évjáratban viszont az egész termést is elviheti. A fertőzés, mint a villám, akár négy-öt nap alatt letarolja az egész állományt.
Olajfolt a levél színén
A peronoszpóra itt van, csak nem látjuk
10 mm csapadék és 10-12 fok nem ritkaság tavasszal: ennyi kell a peronoszpórának, hogy akcióba lendüljön. Hűvös időben a fertőzést titokban indítja, akár 2-3 hét lappangási idő is eltelik, amíg megjelennek az első olajfoltok a leveleken. A hőmérséklet emelkedésével azonban a gomba is egyre jobban érzi magát: egy hirtelen nyár eleji zápor elég a súlyos fertőzés kialakulásához.
A gomba a levél légrésein keresztül hatol be - amelyek főleg a levél fonákán találhatók - ezért permetezéskor (ha kontakt szert használunk) figyeljünk arra, hogy ne csak a levél színére kerüljön a permetléből.
Gombagyep a levél fonákán
A peronoszpóra tünetei: olajfolt és gombagyep
Klasszikus tavaszi és nyár eleji peronoszpóra tünet a szőlő levelein kialakuló sárgászöld olajfolt (fény felé tartva látszik a legjobban), és a levél másik oldalán, a fonákon megjelenő fehér gombagyep (ami nem azonos a levél színén is megjelenő lisztharmattal). A gomba nem csak a leveleket támadja: az éretlen bogyó lilásra színeződik, az érett szőlő pedig ráncosodik, töpped és lilás-barna lesz. Ha a bogyó belseje is barna színű, akkor biztosan peronoszpóra a tettes (zöld bogyóbelső esetén lisztharmat a fertőző).
A peronoszpóra elleni védekezés: imával és permetlével
Ha úgy tűnik, hogy az időjárás a peronoszpórának kedvez, akkor elegendő azt eldöntenünk, hogy akarunk-e idén szőlőt enni. Ha igen, akkor permeteznünk kell. Az első akciót érdemes elkezdeni, mire a szőlő hajtásai elérik a 15-20 centis hosszúságot (május közepén). Az első permetezés kontakt hatású réz, cineb, mankoceb, vagy kaptán, hatóanyagú szerek valamelyikével történhet.
Júniustól felszívódó szereket alkalmazzunk (Ridomil, Curzate, Mikal, Quadris) kéthetente, egészen július közepéig, majd fürtzáródáskor (július végén) váltsunk vissza a fürtöt is védő kontakt hatású szerre. A Quadris alkalmazása védelmet nyújt egyszerre mindhárom fontos szőlőbetegség (a peronoszpóra, lisztharmat és a botrítiszes betegség ellen is).
Itt olvashatsz leírást arról, hogy hogyan tudod megkülönböztetni a lisztharmatot és a peronoszpórát>>