Mindent megzabálnak a csigák - így lehet a legjobban védekezni ellenük!

5

Az országban egyre több helyen egyre nagyobb károkat okoz a csupasz csiga. Így védekezhetünk ellene!

A kerttulajdonosok változatosan lépnek fel a károkozók ellen, de ezek az eljárások nem elég hatékonyak. A kémiai védekezésben pedig az egyes háziállatokra veszélyes metaldehid tartalmú csigaölő szerek mellett egyéb technológiák kifejlesztésére és használatára is szükséges lenne.

 

spanyol_csupaszcsiga

A spanyol csupaszcsigát könnyen azonosítható élénk színéről

 

A legtöbb észlelés a Zalai-dombvidékről, és a Kemeneshátról, valamint a Bakony-vidékről és a Budapestről érkezett.

Spanyol csupaszcsiga

A spanyol csupaszcsiga először 1986-ban jelent meg Magyarországon, könnyen alkalmazkodik és nem válogat a táplálékban. Elsősorban konyha- és virágoskertekben fordul elő, de egyéb területeken is megfigyelték, például szántóföldön, falusi utcákon, erdőben. A válaszolók általában nagy számban észlelték a kártevőt, ahol pedig több éve jelen van, ott tömeges elterjedésről adtak hírt.

Csiga ellen mi hatásos

A kiskerttulajdonosok összeszedik, eltapossák, kettévágják őket, de nem tudják hosszútávon megakadályozni a csiga visszatérését.

Sokan használtak az irtáshoz valamilyen vegyi anyagot, a legelterjedtebbek a só, mészpor, gipsz, hamu, szódabikarbóna, az ecet és az ammónium-nitrát voltak. Számos kerttulajdonos említette a hagyományos sörös csapdák kihelyezését is. Biológiai védekezésként pedig az indiai futókacsát említették a válaszadók; hosszútávon ez bizonyul a leghatékonyabb módszernek.

Nem hiszed el, mit érdemes bevetni csigák ellen!

 

 

Itt egy dél-afrikai szőlőültetvény, ahol futókacsákkal védekeznek a csigák ellen:

 

Édenkertész válaszol: Mit tehetek a meztelen csigák ellen

értékelés