Szépséges és gondos bogárka a szivarsodró eszelény

5

Amíg csak 1-2 szivart sodor ez a helyes kis bogárka, én inkább örülök a jelenlétének, s megfigyelem gondos ivadékgondozását, de sajnos nem olyan ártatlan.

Egyik leghelyesebb kártevő bogarunk a nevében is előkelő szivarsodró eszelény (Byctiscus betulae). Mint minden eszelénynek (akik az ormányosbogarak közé tartoznak), nekik is vékonyan megnyúlt, ormányszerű fejük van, testük fémfényűen csillogó - az övék kékes vagy zöldes, de vannak gyönyörű bíborszínű testvérei is, méretük apró, 4-6 mm.

szivarsodro_eszeleny2

Háttérben a szépség, előtérben az elrágott levélnyél és a hervadt levél

 

Valóban eszes és gondos lények: utódaiknak szivarbölcsőt készítenek oly módon, hogy egy vagy több levelet összesodornak, s ebbe helyezik petéiket. Egy eszelény kb. 30 szivart sodor életes során, amibe egyenként 5-15 petét sorakoztat.

dsc_2455

Friss sodrás szőlőn - még egy utolsó ellenőrzés

 

Könnyen felismerhetőek a fákon (körtén, almán, birsen, mogyorón, szőlőn stb.) az elbarnulva csüngő szivarok, amik először lakhelyül, majd táplálékul szolgálnak a benne fejlődő lárváknak.

dsc_2449

Érett szivar a körtefán

 

A nyár folyamán a szivar a földre hull és a benne fejlődő bogárlárvák a talajba húzódnak, bebábozódnak, majd 1-2 hét múlva - még ősszel - kikelnek az imágók. A kiváncsibbak körülnéznek a világban, de a többségük a talaban marad, s kifejlett bogár alakban húzza ki a telet.

Enyhe tél esetén a kora tavaszi kártételük jelentős lehet - megértem a szőlősgazdákat, ha nem osztják e rovar iránti lelkesedésemet - mivel a kora tavasszal megjelenő éhes bogarak rávetik magukat a szőlő frissen fakadó, finom rügyeire és akár az összeset képesek kirágni, kiodvasítani. Az idei év - 2018 február-márciusi lehülése miatt a bogarak csak később jöttek elő, így a szőlő kinőtt a bogarak foga elól, azaz gyorsabb volt a fakadás, mint a bogarak megjelenése.

szivarsodro_eszeleny4

Nassol is: hosszanti hámozgatás a szőlő levelén

 

Házikertben könnyen védekezhetünk ellenük a lelógó szivarok leszedésével és megsemmisítésével, míg nagyüzemi körülmények között a zöldbimbós korban és a sziromhullás után végzett rovarölőszeres permetezés hozhat megoldást.

értékelés