-
Asszisztens
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A tarka szőlőmoly (Lobesia botrana) által károsított növényen a virágzat, és a szőlőszemek vannak sűrűn "pókhálóval" összeszőve.
A szövedékben vagy a kirágott szőlőszemben van néhány hernyó.
Nyerges szőlőmoly |
Tarka szőlőmoly |
Megbecsülhető a szőlőmoly előfordulásának intenzitása a feromoncsapdába repült hímek száma alapján. A védelmet is ennek alapján lehet megtervezni. Amennyiben a kártevő tömeges repülésének kezdetén 24 óra alatt átlagosan 8-10 tarka -vagy nyerges szőlőmoly hím repül a csapdába, a kezelés ajánlott. A hímek feromoncsapdába repülése és a hernyók kártétele között azonban nincs szoros összefüggés. A 3. nemzedék hernyóinak kártétele, amelyek az érő szőlőszemekben fejlődnek ki, általában elhanyagolható.
A tarka és a nyerges szőlőmoly kialakulása
Mindkét faj polifág, de elsősorban a szőlőn fejlődnek ki. A bábok könnyű szövedékben telelnek a szőlő idős fájának a kérgében. Az áttelelő nemzedék lepkéi április második felében kelnek ki. A megtermékenyített nőstények egyesével rakják a petéiket a szőlő virágzatára. 8-12 nap elteltével a petékből kikelnek a hernyók.
Ezek aztán berágják magukat a virágzatba, és 3-4 hétig tartó táplálkozás után bebábozódnak. Kb 10 nap elteltével a bábokból kikelnek a nyári nemzetség lepkéi. A második nemzetség petéinek fejlődése 5-7 napig tart.
A tarka szőlőmoly gyakoribb a melegebb térségekben, vagy a melegebb időjárású években. A nyerges szőlőmoly a hűvösebb térségekben, a szőlőtermesztés peremvidékein és a csapadékosabb években a gyakoribb.
Védekezés a molyok ellen
Az alacsony páratartalom csökkenti a túlélő peték arányát. A lepkék este repülnek, erőteljesebb aktivitást 20 C fölötti hőmérsékleten mutatnak. Az 1. nemzedék petéine több mint a 90 %-át a Trichogramma petefürkészek elpusztíthatják. A hernyókat és a bábokat pedig az aranyszemű fátyolkák, katicabogarak, pókok és rovarevő madarak (cinegék) támadják. A legnagyobb hatékonyságú védelmet a Bacillus thuringiensis kurstaki alapú rovarölőszerek alkalmazása (Pl. Dipel). Ez a házi ültetvényeknél is hatékonyan alkalmazható. A készítményeket a lárvakelés idején, azaz a 2. nemzedék esetében kb 5-7 nappal a feromoncsapdába repült hímeket látva kell bevetni. Az 1. nemzedék esetében 10 nappal a rajzáscsúcs után célszerű a készítményeket permetezni.