Fatörzs meszelése: így állj neki, mert ezt sokan elrontják!

5

A régi öregek fehérre meszelték a fák törzsét. Ez volt az oka.

Miért fontos a fák törzsének bemeszelése?

meszelt-fa
Védjük gyümölcsfáinkat törzsük bemeszelésével

A legtöbb gyümölcsfa törzsének a kérge sötét árnyalatú. Télen, napsütéses nappalokon a dél felé eső oldalon a sötét kéreg felmelegszik és kiterjed; éjszaka viszont a kéreg erősen lehül és összehúzódik. A gyakran megismétlődő térfogatváltozás következtében a sejtek felrepednek, a szállítószövetek megszakadnak, és ez a törzsön hoszszanti, függőleges fagyrepedések alakjában jelenik meg.

Ha a repedéseket nem kezeljük, akkor belőlük nagyobb kiterjedésű fagyfoltok keletkeznek, amelyek évről évre szélesednek, és végül a törzs pusztulását idézik elő.

Ha a gyümölcsfák törzsét késő ősszel bemeszeljük, akkor a fehér felület a téli napsugarakat visszaveri, a szövetek nem melegszenek fel, és elmarad a szinte naponként megismétlődő dilatációs változás, tehát nem következnek be a fagyrepedések sem.

Fatörzs meszelése: egy hátránya lehet. ha túl vastag

Fél évszázaddal ezelőtt még igen elterjedt volt a törzsek bemeszelése. Majd később az volt a kifogás az eljárás ellen, hogy a vastag mészréteg pikkelyei alatt a kártevők és a kórokozók spórái búvóhelyet találnak, és ott zavartalanul telelnek át.

Ezt a hátrányt kiküszöbölhetjük oly módon, hogy ritka, könnyen folyó mésztejet készítünk, és azt nagyon vékony rétegben kenjük a fák törzsére és a vastagabb ágakra, vagy éppen a permetezőgéppel hordjuk fel a finom mészréteget, amely így már nem repedezik fel, és nem nyújt búvóhelyet a kártevőknek és a kórokozóknak. Ha a törzsön mégis keletkeznek fagyrepedések , akkor azoknak a széléről az elhalt szöveteket éles késsel lefaragjuk, és a sebet bekenjük sebvédő pasztával.

Fatörzs meszelése: ezeknél a fajtáknak különösen ajánlott

Hazánkban a kajszi- és őszibarackfák nehezen viselik el a tél viszontagságait: a nagy hőmérsékleti különbségek hatására a törzsön fagyrepedések jelenhetnek meg. Ezek a sebek az évek múltával egyre mélyülnek, nagyobbak lesznek, felületükön mézgacseppek jelenhetnek meg. A szállítónyalábok sérülése meggátolja a nedvkeringést és ez akár a fa pusztulását is okozhatja. Ezeket a sebeket feltétlenül kezelnünk kell.

Különösen ajánlatos a kajszi- és az őszibarackfákat ilyen módon védeni, de néhány díszfa (pl. a selyemakác) is meghálálja ezt a gondoskodást.

Fa meszelése - hogyan álljunk neki?

Az amatőr kertészek néha a törzseket pusztán esztétikai okokból meszelik le. A meszelt fasoroktól a kert tisztának, ízlésesnek és vonzónak tűnik. Természetesen a meszelésnek az elsődleges szerepe a fény (és a hő) visszaverése. Ezért van az, hogy nem gyakran látunk sötét kékre vagy feketére festett fatörzseket.

Ahhoz, hogy lemeszeljünk egy vagy  két fát udvarunkon, vagy kertünkben, oldjunk fel kb. másfél kilogramm konyhasót  12 liter vízben. Majd lassan adjunk hozzá 4 és fél kilogramm mészport, és kavarjuk el a vízben. Egy másik mészkeverék elkészíthető 50 százalék külső fehér festékből, és 50 százalék vízből. Repedezett kéreg festéséhez az első keveréket kissé hígabbra készítsük, vagyis több vizet használunk. A második keverék már lehet sűrűbb, vastagabb. Az első réteg száradjon meg, mielőtt rátesszük a másodikat. Kavargassuk meg többször a keveréket mialatt festünk.

 

http://www.edenkert.hu/gyumolcs/bogyosok/megerett-a-fuge-receptek-finomsagok/136/

értékelés