-
Értékesítő
-
Kőműves
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az alkörmös egy invazív, erősen mérgező növény, amit régen többek között borok színesítésére használtak. Mivel elszívja a tápanyagot, és mérgeivel gátolja a szomszédjában élő növények növekedését, ezért ha ragaszkodunk hozzá, akkor is érdemes kordában tartani.
Az alkörmös növény - Phytolacca acinosa és Phytolacca americana
Az alkörmös növény egy olyan évelő, amelynek vastag répára emlékeztető gyökértörzse van. Szereti a meszes talajt és a félárnyékot, de a napos részeken és teljes árnyékban is jól fejlődik. Itthon a kínai (Phytolacca acinosa ) és az amerikai ( Phytolacca americana) fajtája is elterjedt. A kifejlett növény egy-másfél méter magas, melynek végén fehér virágokat hoz időjárástól függően május és július között.
Az alkörmös festésre is jó
A virágokból gömbölyű, bíborszínű bogyó érik, amelynek festőanyagát régebben színezésre (például élelmiszerek és bor) használták. Mára a használatát betiltották, mert a bogyója hasmenést, hányást és gyomorrontást okozhat.
Az alkörmös gyógyhatása
Az alkörmösnek gyógyhatása is van. Közvetlenül a bőrre téve többek között rüh ellen alkalmazták, de a gyökeréből készült tinktúra vértisztító és nyirokműködést serkentő hatással rendelkezik. Mivel a növény mérgező (főleg nagyobb mennyiségben), ezért a használata előtt feltétlen kérjük ki szakember véleményét.
Az alkörmös gyökere
Az alkörmös föld feletti része az első fagyokkal elhal, de következő tavasszal a gyökeréről újra kihajt.
Az alkörmös kiirtása
Nem egyszerű az alkörmös kiirtani. Ha csak a föld felszín feletti részt vágjuk le, azzal nem megyünk semmire. Bár nem könnyű munka, a gyökereit ki kell szedni a talajból. És ehhez sokszor nem ásóra, hanem csákányra van szükség. Ha ezután, egy kis darab is benne marad a földben, akkor újra előbújik a földből. Ilyenkor érdemes megint kiásni, vagy amint zöldül, használhatunk ellene totális gyomirtó szert, vagy valamilyen házilag készített gyomirtót például sóoldatot vagy ecetet.