-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Hogyan védekezzünk a barackfa moly (Synanthedon exitiosa) ellen?
Ezek a kártevők a fiatal fákat veszélyeztetik, amelyeket akár el is pusztíthatnak. Az idősebb fákat legyengítik, így a fák jobban ki lesznek téve más kártevők támadásának is, például a gyümölcsfa szú támadásának.
Hogy néznek ki?
- Lárva: A barackfa moly lárva teste krémszínű, a feje pedig barna, és eléri a 30 mm hosszúságot.
- Felnőtt moly: Szárnyai áttetszőek, olykor darázsra emlékeztetnek. Teste kékes-fekete, fémes árnyalatú, hossza 25 mm. A hímek has tájékán számos vékony sárga csík figyelhető meg, a nőstényeknek a derekán egyetlen, széles narancssárga csík található.
A barackfa moly életciklusa
A barackfa moly a fa gyökere mellett telel át, majd tavasszal előbújik. A bábozódás a fa kérge alatti járatokban történik. A felnőttek júniusban és szeptemberben jelennek meg. A nőstények a petéiket a fatörzsekre rakják, főképp a föld szintjével egy irányba. Kikelésük után a lárvák a fa kérge alá fúrják magukat, kifejlődésükhöz körülbelül két évre van szükségük. A barackfa moly évente csak egy új generációt hoz létre.
Megfigyelésük
A hímeket feromon csapdák segítségével lehet számon tartani. Június közepe fele állítsuk fel ezeket, hektáronként egyet, illetve gyümölcsösönként minimum két csapdát. A csapdákat helyezzük a sorok széleire, így megfigyelhetőek az esetleges újonnan érkezett molyok is.
A csapdákat hetente ellenőrizzük, illetve a bennük lévő feromon kapszulákat cseréljük ki minden 6 hétben. Rendszeresen ellenőrizzük a fatörzseket az esetleges lárvatámadások jeleit figyelve (zseléhez hasonló nedv váladékok).
Hogyan védekezzünk ellenük?
- Természetes mód: Helyezzünk egy fém kúpot a fa törzse köré petézési szezon előtt, így megakadályozhatjuk, hogy a lárvák a fakéreg alá hatoljanak. Ugyanakkor a lárvák kiirtásával is próbálkozhatunk, használjunk egy drótot felderítésükre, vagy nyissuk meg a fa kérgét. Egy másik megoldás a fa törzsének poliészterrel való bevonása, aminek a segítségével csapdába ejthetjük a kifele törő felnőtteket, így eltávolítjuk a fa törzsében élősködő teljes barackfa moly populációt.
- Kémiai vegyszerek: Az átültetett fákat minimum egy évig védjük a gyökerek és a korona permetezésével. Erre a célra Thiodant vagy Thionexet használjunk. A fiatal fák esetében, ha a csapdákban hetente egynél több barackfamolyt találunk, használjunk Thiodant vagy Thiorexet. A kifejlett fák esetében a beavatkozást két moly/csapda mennyiségnél kell elvégezni. Hogy a rovarirtás valójában hatásos legyen a permetezést minden évben, legalább két éven keresztül folyamatosan el kell végezni. A már említett két vegyszer négy hétig is képes védelmet biztosítani a fáknak. Az egyenletes elosztódás érdekében, használjunk permetezőpisztolyt.
Állítsuk meg a szaporodásukat
Alternatív megoldásnak számíthat a szaporodás megzavarása, ezt az Isomate-O vegyszerrel tudjuk elérni. Használat előtt mindenképpen olvassuk el figyelmesen a használati utasítást. A vegyszer használatát a felnőtt egyedek kitörése előtt kell elkezdeni, hogy lelassíthassuk a párzásukat. Az Isomate-P használata kevésbé ajánlott egyenlőtlen növésű fák esetében. Ahhoz, hogy sikerrel járjunk, arra van szükség, hogy kevés moly legyen, és arra, hogy ne legyenek a közelben más nőstény molyok, ezért a gyümölcsös határát is fontos bepermetezni. Ez a megoldás nagyon sikeresnek bizonyult.