
Ahány növény annyi kártevő. Védekezzünk okosan a kiskertben megjelenő levéltetvek, burgonyabogarak és tripszek ellen!
Az agrotechnikai, mechanikai és kémiai védekezésen kívül újabban egyre nagyobb teret nyer a biocönológiai és ökológiai módszerekkel dolgozó bio-ökológiai, ill. biológiai növényvédelem. Aki magának termeszti a zöldségféléket, annak fő érdeke az, hogy ne használjon kemikáliákat, hogy ezáltal vegyszermentes zöldségek kerüljenek az asztalra.
Ahhoz, hogy egy kártevővel szemben a biológiai növényvédelem általában hatásos legyen, a következő feltételekre van szükség;
1. legyenek az illető kártevőnek természetes ellenségei,
2. kedvezők legyenek az éghajlati és időjárási viszonyok a paraziták tömeges elszaporodásához,
3. a paraziták fejlődése egybeessék a gazdáéval,
4. a paraziták gyorsabban szaporodjanak mint a gazdák.
A Biológiai növényvédelem voltaképp preventív növényvédelem. Míg a vegyi védekezést mindig meg kell ismételni, ahányszor a kártevő v. betegség megjelenik, addig egy alkalmas parazita megtelepítésével és elszaporításával nagy területeken megoldhatjuk a minimális növényvédelem kérdését.
Nézzük, melyek a legygyakoribb kártevők és hogy, hogyan védekezhetünk ellenük.
A levéltetvek
Legnagyobb számban a levéltetvek különböző fajai támadják meg növényeinket. Egy év alatt 10-12 nemzedékük is kialakulhat, ezért szinte egész tenyészidőszak alatt oda kell figyelni rájuk. A levéltetvek szívó kártevők, elsősorban a növények fiatalabb részeit szívogatják, ezért a hajtások végein figyelhetjük meg őket először. Szívogatásuk nyomán a levelek torzulnak, nem tudnak növekedni a hajtások, és így terméskiesést okoznak. Nagy veszélyt jelentenek azzal is, hogy több 100 féle vírus terjesztenek, amelyek ellen nem tudunk hatékonyan védekezni!
A tetvek változatos formában és színekben jelentkeznek növényeinken. A legismertebb a zöld őszibarack-levéltetű, melynek több mint 400 gazdanövénye van, legtöbb dísznövényünket is ezek károsítják. Almafáinkon a zöld alma-levéltetű és a levélpirosító alma-levéltetű, a cseresznyén és a meggyen a fekete cseresznye-levéltetű okoz kárt. Jelentős kártételt okoz a levélpirosító ribiszke-levéltetű is. A szilván a nehezen pusztítható sárga szilva-levéltetű található.
Levéltetvek jelenlétére utal a növényeinken látható hangyák tömege, melyek terjesztik a tetveket, és fogyasztják azok ürülékét, a mézharmatot. Ezen a mészharmaton telepszik meg egy gomba is, a korompenész, amelytől feketévé válnak a hajtásvégek, ezért nem tudnak fotoszintetizálni.
Hogy hogyan terjednek a levéltetvek?
A levéltetveknek nyár folyamán kifejlődik egy vagy több szárnyas alakjuk, amik újabb tápnövény után néznek és ott megtelepedve újabb kolóniát hoznak létre. Ezeket a betelepülő egyedeket sárga színcsapdával tudjuk megfogni, ezáltal csökkenthető a később kialakuló levéltetű állomány kultúrnövényeinken. A ragadós lapokat érdemes még nyár elején kihelyezni 10-15 cm-re a növények fölé 2-3 m²-enként egyet. Miután betelik a felszíne, le kell cserélni.
A már betelepült levéltetvek ellen a következő biológiai készítményekkel permetezhetünk:
- Vektafid A parafinolaj alapú készítmény melyet 0.5-1 %-os oldatban ajánlott használni az első levéltetvek megjelenésekor.
- Az adirachtin alapú bio rovarölőszer, mely még engedélyezés alatt áll. Ez egy indiai cserjének a kivonata, mely különböző szívó-rágó kártevők ellen alkalmazható.
Ezen kívül kereskedelmi forgalomban kapható az Aphidius fürkészdarázs nemzetség két tagja, amik zárt termesztőberendezésekben alkalmazhatóak nagy sikerrel. Ezeket a levéltetű kolóniák megjelenésekor, azok közvetlen közelébe kell betelepíteni 0,5-1 db/m² mennyiségben minimum 3 héten át. A fürkészek a levéltetvekbe helyezik tojásukat és az ott kikelő egyed belülről falja fel a levéltetvet, majd miután kifejlődik, elhagyja a múmiát és újabb levéltetveket fog parazitálni.
Sok esetben pedig, ha kicsi a levéltetűnyomás a növényeken, akkor elég, ha a környezetbarát növényvédőszerek alkalmazásával elősegítjük a levéltetvek természetes ellenségeinek - katicabogarak, fátyolkák, zengőlegyek - felszaporodását és azok „munkájának" eredményeként eltűnnek a levéltetvek a növényekről.
A burgonyabogár
A burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) Mexikóból származik, Magyarországon Héderváron, 1947-ben találták meg először. A burgonya egyik legveszélyesebb lombkártevője. A burgonyabogár a burgonyán túl még a paradicsomon és padlizsánon is jól érzi magát. A tojásokat a levél fonákára rakja, és amint kikelnek a lárvák, máris rágásukkal károsítják a növényt. Ezen fiatal lárvák ellen kiválóan használható a Novodor, melyből 10 liter vízhez 80-100 ml szükséges és 10 naponta érdemes megismételni a kezelést.
Főleg a paprikát, a paradicsomot, a káposztaféléket, a hüvelyeseket és a csemegekukoricát veszélyeztetik a gyapottok-bagolylepke, káposzta bagolylepke és kukoricamoly hernyók. Ellenük Trichogramma petefürkész darazsakkal (TRICHOPLUS) és Dipel-lel lehet védekezni. E két készítmény felváltva is használható. A petefürkészdarazsakat kis kapszulákban forgalmazzák, amikből 2-4 darabot kell 100 m²-re kihelyezni a lepkék rajzása megindulásakor. Ezek a mákszemnyi fürkészdarazsak a lepkék által lerakott petékbe fogják belerakni saját petéiket, így a hasznos petefürkész fog kikelni és nem a káros lepkehernyó. A Trichogramma kezelést 10-14 naponta érdemes megismételni. De a fent említett kártevők ellen Dipel-lel is védekezhetünk. Ez a készítmény a fiatal lárvák ellen a leghatékonyabb. 20 liter permetléhez 30 g keverendő belőle. Ugyancsak 10 naponta érdemes megismételni a permetezést.
Burgonyabogár ellen tehát így védekezhetünk:
Agrotechnikai módszerekkel: vetőgumó előcsíráztatása, megfelelő izolációs távolság betartása, burgonya sorköz takarása szalma mulccsal vagy fóliával, növénytársítás fokhagymával, zöldbabbal, tormával, kaporral.
Fizikai, mechanikai védekezéssel: bogárfogó árok kialakítása, bogarak begyűjtése bogárgyűjtő gépekkel.
Biológiai védekezési módszerekkel: Novodor FC permetszer, táplálkozást gátló növényi kivonatok alkalmazása, bogártetemek présnedve, növényi rovarölő szerek.
![]() |
Nyugati virágtripsz és liszteske
Főleg fóliasátras és üvegházas paprika termesztés esetén okoz nagy gondot. Betelepülésüket kék színcsapdákkal tudjuk nyomon követni, ellenük való védekezésre pedig Spin Tor-t javaslunk 10 liter permetléhez 2 ml dózissal a betelepülés után 7 naponként 2-3 alkalommal.
Ugyancsak a növényházakban két molytetű faj károsít. Az üvegházi liszteske a trópusokról és szubtrópusi területekről terjedt el az egész világon. Melegigényes faj, de egyre inkább alkalmazkodik az alacsony hőmérséklethez. A gyapotmolytetű az utóbbi években került be az országba, és rendkívüli növényvédő szer ellenállósága teszi még félelmetesebbé. A két fajt csak a nagyon gyakorlott szem tudja megkülönböztetni egymástól.
Az egész liszteske népesség a levelek fonákján él és károsít, a kifejlett repülő alakok, a nehezen észlelhető tojások, a helyhez kötötten élő, pajzstetű-szerű lárvák, valamint bábok egyaránt. Egy-egy nőstény több száz tojást rak, s növényházi körülmények között évente 10-20 nemzedékük is kifejlődhet.
A kártétel megnyilvánulásai a következők
¨ Szívogatásuk miatt a növények legyengülnek, a termés mennyisége csökken. Ha a fiatal növényeket nagy tömegben lepik el, akkor azok fejlődése szinte leáll.
¨ A rovarok által ürített ragacsos mézharmaton megtelepszik a korompenész és szennyezi a növényt.
¨ A kifejlett rovarok vírusvektorok, az uborka és a paradicsom virusos betegségét terjesztik.
Előrejelzésükre sárga színcsapdák használhatóak, ellenük pedig rendkívül hatékony az azadirachtin alapú bio rovarölőszer, mely még engedélyezés alatt áll. Kártevőkön kívül kórokozók is veszélyeztethetik a kultúrnövényeinket, mint például a fitoftóra, mely különösen a burgonyára és a paradicsomra jelent nagy veszélyt. Ellene csak megelőző kezeléssel védekezhetünk. E gombás betegség megjelenésének főleg a párás, nedves körülmények kedveznek, ilyenkor érdemes réz tartalmú Kocide 2000-rel kezelni, melyből 10 literhez 20 g szükséges.
![]() |
Az eredményes növénytermesztéshez elengedhetetlen a növények jó kondícióban tartása, mert az erős, egészséges növény jobban ellenáll a különböző negatív tényezőknek. Erre a célra a Hungavit termékcsoportot javasoljuk, mely:
- javítja a növények betegség ellenálló képességét;
- növeli a hő és szárazság stressz tűrést;
- közismert a termésmennyiség és -minőség növelő hatása;
- kiválóan alkalmas egyes mikroelem hiányok, vagy többletek okozta problémák kiküszöbölésére.