Az erdei fenyő pajzstetű fertőzése

Az erdei fenyő pajzstetű fertőzése
Az erdei fenyők levelinek pajzstetvekkel való fertőzése (Chionaspis pinifoliae) elég gyakori. Leggyakoribb a skót- (Scots) és a sárgafenyő esetében (Ponderosa), de megfertőzi a vörösfenyőt, a fehérfenyőt, és a legtöbb lucfenyőt is. Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük!

Az erdei fenyő pajzstetű fertőzésének gyógymódjai


Az enyhébb fertőzések általában észrevétlenül múlnak el, nem okoznak nagy kárt. Ahogyan ezek egyre népesednek a fenyők tűleveleit fehér pajzstetvek lepik el, amelyek kiszívják a levél nedveit. A komolyabb fertőzések akár az egész ágat is megölhetik, a súlyos megbetegedések pedig magát a növényt is elpusztíthatják.


A betegség tünetei

Ezeknek a 3 mm hosszú, fehéres pajzstetveknek a végein sárga foltok találhatók. Ahogyan a tetvek szaporodnak, a fenyő egész levelét ellepik. Ha ezeket megbolygatjuk, üreges tetveket találunk, amelyek a periódustól függően, tojásokat vagy táplálkozó rovarokat tartalmaznak.


Pajzstetvek fertőzése
Pajzstetű fertőzés


A pajzstetvek életciklusa

A vörös tojások a nőstény páncélja alatt telelnek ki. Május, június környékén a tojásokból kikelnek az úgynevezett nimfák, és ezek más helyekre kúsznak, vagy a szél hordja el őket. Ezután letelepednek egy adott helyre, táplálkozni kezdenek, és a viaszos védő burok is fejlődni kezd rajtuk. Július vége, augusztus eleje a párzási időszak, ilyenkor kerülnek a tojások a védőburok alá, és ott is maradnak a következő évig. Egyes helyeken késő ősszel egy második generáció is megjelenhet.


A kórokozók kiirtására javasolt eljárások
pajzstetű

  1. Metsszük a növényt és őrizzük meg életerősnek. Ha időben észrevesszük a fertőzéseket, metsszük le a megbetegedett ágakat. Locsoljuk és tápláljuk a növényt, hogy egészséges maradjon. A növényvédő szerek segíteni fognak a kórokozók kiirtásában.
  2. Megfelelő időben használjuk az olaj sprayt: március végén vagy április elején, még mielőtt a növény életre kapna, mert ez megelőzheti a tetvek fejlődését. Az olaj körülveszi a tetveket és megfullasztja őket. Az olaj spray nem kártékony az emberekre, a madarakra vagy a háziállatokra, de megfelelő időben kell használni ahhoz, hogy hatását kifejtse és, hogy ne ártson a növénynek sem.
  3. Megfelelő időben használjuk a növényvédő szereket. Az erdei fenyők pajzstetvei nagyon ellenállók a rovarirtó szerekkel szemben, főleg akkor, amikor a burok védi őket. lárva formában viszont rendkívül sebezhetők. Nagyítóval vizsgáljuk a növényt, és keressük rajta ezeket a lárvákat. Ha észrevesszük őket, rovarölő szappant vagy nyári olaj sprayt használjunk, ez lehet acephala (Orthene) vagy Neem olaj. Augusztus közepén megismételhetjük a kezelést, ha újból észleljük a tetvek megjelenését.
értékelés